بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ
نویسنده : رضا
نظرات
ايران پس از انقلاب با سؤالات و ابهامات جدي روبرو است كه جنبش دانشجويي بايد فارغ از تقابل‌هاي سياسي براي آن‌ها جواب پيدا كند.

به گزارش ايسنا، ابراهيم يزدي طي سخناني به مناسبت 16 آذر و روز دانشجو در بين دانشجويان دانشگاه‌هاي شيراز با اشاره به شرايط و موقعيت كنوني كشور، به تشريح نقش جنبش دانشجويي در تاريخ ايران پرداخت.

وي با اشاره به بيانيه حقوق بشر و محكوميت برخي كه معتقد بود به دليل ابراز عقيده صورت گرفته است، ادامه داد: پس از 25 سال از عمر انقلاب هنوز نظرات مردم براي برخي اصل نيست و هنوز عده‌اي معتقدند كه در اسلام اكثريتي وجود ندارد و براي مردم فقط، تبعيت را مي‌خواهند.

وي خاطر نشان كرد: جنبش دانشجويي بايد امروز براي دموكراسي ديني، دموكراسي بدون قانون اساسي و دموكراسي بدون مردم پاسخ پيدا كند.
ابراهيم يزدي با بيان اينكه تشنج آفريني به نفع مملكت و اصلاحات نيست، دانشجويان را از خشونت برحذر داشت و گفت: جنبش دانشجويي بايد موقعيت خود و ظرفيت‌هاي جامعه را بررسي و به مباحثه بگذارد و اين ميسر نمي‌شود مگر آنكه همه حضور داشته باشند.

وي ادامه داد: در جامعه مدني بايد دانشجوي بسيجي هم حرف بزند و در آن مشاركت داشته باشد.

يزدي، با بيان اينكه در تمام دنيا بين روشنگران و سنت گرايان تقابل وجود دارد، افزود: بزرگداشت 16 آذر فقط توجه به تفكرات 3 شهيد نيست بلكه بايد عمل آنان مورد توجه قرار گيرد.

وي در پاسخ به سؤالي رفراندوم را يك راهكار پيش‌بيني شده در قانون اساسي براي حل معضلات كشور توسط مردم دانست و گفت: با برگزاري رفراندوم موافق هستيم اما بايد بر سر چه چيزي و چه سؤالي بحث كنيم.

يزدي، در پاسخ به سؤال ديگري درباره نقش دانشجويان در عصر كنوني، آنان را به توسعه علم و توجه به دانش دعوت كرد و گفت: تمامي برجستگان جنبش دانشجويي مثل شهيد چمران و دكتر شريعتي همه از برجستگان علمي زمان خود بودند و اين براي هر دانشجو يك اصل است. در عين حال يافتن پاسخ براي رويدادهاي اجتماعي نيز براي يك دانشجو ضرورت است.

وي هم‌چنين در پاسخ به سؤالي درباره انتخابات هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي، گفت: مردم نبايد از سرنوشت خود غفلت كنند. ضمن آنكه مردم منتظر فتواي سياسي نخواهند ماند و جامعه مستقل از احزاب و افراد به راي خود جمع بندي دارد.

يزدي، با اشاره به حضور اكثريت اصلاح طلبان در مجلس ششم، گفت: مجلس فعلي نشان داد كه مشكل نظارت استصوابي شوراي نگهبان نيست. بلكه مردم نگران تاثير آراي خود هستند. چيزي كه مجلس ششم براي آن پاسخي ندارد.

وي با بيان اينكه قهر و انفعال مردم خلاف امنيت ملي است، گفت: نهضت آزادي براي افزايش مشاركت مردم پيشنهاد مي‌كند كه زندانيان را آزاد كنيد، توقيف روزنامه‌هاي تعطيل شده را لغو كنيد، نظارت استصوابي را كنار بگذاريد و فشار از احزاب دگرانديش بردارد. اين نكات همه توسط نهضت آزادي در نامه‌اي محرمانه به شوراي عالي امنيت ملي توضيح داده شده است.

ابراهيم يزدي، ادامه داد: همه اعضاي نهضت آزادي در انتخابات ثبت نام مي‌كنند و شركت در انتخابات را حق خود مي‌دانند حتي اگر 20 بار من را از در بيرون كنند، باز هم براي انتخابات ثبت نام مي‌كنم.

وي گفت: بگذاريد هزينه رد صلاحيت ما را انحصار طلبان بپردازند.

در اين مراسم مسؤول ناحيه بسيج دانشجويي استان فارس، مدير واحد خبر صدا و سيماي فارس، رييس دانشكده مهندسي دانشگاه شيراز و جمعي از دانشجويان بسيجي نيز حضور داشتند و مراسم در فضايي آرام برگزار شد.

:: برچسب‌ها: