مردم ایران روز جمعه یکی از باشکوه ترین راهپیمایی های روز جهانی قدس در سالهای پس از انقلاب را برگزار کردند.


گزارش ها از سراسر کشور حاکی از آن است که استقبال مردم روزه دار از راهپیمایی روز قدس که همزمان با اقامه نمازجمعه در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان انجام می شود، چشمگیر بوده است.
به ویژه در تهران تعداد شرکت کنندگان راهپیمایی روز قدس به نحو قابل توجهی با سالهای گذشته متفاوت بود طوری که برخی رسانه های خارجی نیز عدد حاضران در نمازجمعه تهران را «صدها هزار تن» تخمین زده اند.


این در حالی است که مشاهدات از حضور میلیونی مردم تهران در نمازجمعه روز قدس و راهپیمایی آنان حکایت می کند.
تظاهرکنندگان تهرانی که از ساعات اولیه صبح در مسیرهای اعلام شده برای راهپیمایی روز قدس حاضر شده بودند، در شعارهای خود به ابراز انزجار از رژیم جنایتکار صهیونیستی، دولت آمریکا به عنوان بزرگترین حامی آن و همچنین دولت های خائن عربی در منطقه اکتفا نکرده و تحرکات اخیر برخی از متحدان آمریکا و اسرائیل در داخل ایران را هم که قصد داشتند حماسه بزرگ ملت ایران در روز 22خرداد را ملکوک سازند محکوم نمودند.
به همین دلیل شعار مرگ بر منافق و مرگ بر ضد ولایت فقیه در کنار شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل جایگاه خاصی در راهپیمایی دیروز داشت.


دو علت برای حضور وسیع مردم
راهپیمایی روز قدس امسال لااقل به دو علت با توجه ویژه مردم ایران مواجه شد. علت اول این است که اکنون امت اسلامی بیش از هر زمان دیگر از احتمال خیانت منافقان است خصوصا سران برخی از کشورهای عربی به آرمان قدس شریف احساس نگرانی می کنند. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که از زمان آغاز به کار خود به عنوان یکی از سرسخت ترین حامیان اسرائیل ظاهر شده بنا دارد طی سخنان هفته آینده خود در مجمع عمومی سازمان ملل طرح جدیدی را درباره آشتی اعراب و اسرائیل مطرح نماید که در آن اسرائیل به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شاخته شده است.
برخی گزارش ها نشان می دهد برخی کشورهای عربی و در راس آنها مصر و عربستان نه تنها این طرح را پذیرفته اند بلکه در تدوین آن و تلاش برای مجبور کردن حماس به پذیرش آن -که البته ناموفق بوده- نقش جدی داشته اند.

 

راهپیمایی روز قدس

 

علت دوم حضور چشمگیر مردم ایران به ویژه تهران در راهپیمایی روز گذشته این بود که برخی از حامیان جریان اصلاح طلب خصوصا میرحسین موسوی کاندیدای شکست خورده و آشوبگر انتخابات 22 خرداد، از چند روز قبل خبر از آن داده بودند که قصد دارند با حضور در این راهپیمایی از آن به عنوان فرصتی برای آشوبگری استفاده نمایند. مردم تهران و برخی دیگر از شهرهای بزرگ دیروز با حضور وسیع در راهپیمایی روز قدس عملا امکان هرگونه تحرک قابل توجه را از آشوبگران سلب کردند به گونه ای آشوبگران جز برخی تجمعات کور و شعارهای پراکنده قادر به انجام هیچ اقدام دیگری نشدند و راهپیمایی روز قدس با کمترین حاشیه برگزار شد.


آخرین نفس های آشوبگران
در حالی که از چند روز قبل پایگاه های اینترنتی وابسته به اصلاح طلبان به همراه تقریبا تمامی تلویزیون های ماهواره ای ضدانقلاب از جمله بی بی سی فارسی و صدای آمریکا از «سبزها»(؟!) خواسته بودند که با حضور در این راهپیمایی «قدرت خود را به رخ نظام بکشند»(!) آنچه عملا دیروز رخ داد این بود که آشوبگران نتوانستند جمعیتی بیش از 2 الی 3 هزار نفر را پای کار بیاورند که با توجه به جمعیت 5/2میلیونی رای دهندگان به موسوی در تهران قبل از هر چیز نشان دهنده عمق رویگردانی تهرانی ها از موسوی و اغتشاشگران حامی اوست.


علاوه بر این، به دلیل ازدحام جمعیت مؤمن در خیابان های منتهی به دانشگاه تهران آشوبگران- برخلاف نمازجمعه یک ماه پیش هاشمی رفسنجانی- به هیچ وجه موفق به حضور در اطراف دانشگاه نشدند و به تجمع در فواصل دور خصوصا میدان های هفت تیر و فاطمی بسنده کردند. به عبارت دیگر تعداد اندک آشوبگران با گرفتن حداکثر فاصله از خیل نمازگزاران سعی کردند از هرگونه مواجهه با آنها اجتناب نمایند.
پس از پایان نمازجمعه تهران آشوبگران به مدت یکی دو ساعت توانستند میدان هفت تیر و حوالی میدان فاطمی خصوصا خیابان استاد مطهری را ناآرام نمایند. در این درگیری ها که به سرعت فروکش کرد تعداد بسیار اندکی از آشوبگران که از قبل با چماق، سنگ و خصوصا بطری های آب(!) مجهز شده بودند، به درگیری با نیروی انتظامی پرداختند و البته پس از مدت کوتاهی مجبور به ترک خیابان شدند. برخی گزارش های دریافتی از دستگیرشدن حدود 40 نفر از اغتشاشگران و همچنین مضروب و زخمی شدن برخی از نیروهای بسیجی و مردم عادی توسط اغتشاشگران حکایت می کند. با وجود آنکه به گفته یک منبع مطلع در فرمانداری تهران بسیج در کنترل ناآرامی های محدود روز جمعه هیچ مسئولیت رسمی نداشته، آشوبگران به برخی از مردم عادی صرفا به دلیل چهره ظاهری آنها هجوم برده و آنها را مضروب ساخته اند.

 

 

راهپیمایی روز قدس


با وجود آنکه ناآرامی های دیروز تهران بسیار کم رمق بود و به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران بیشتر به نوعی نمایش برای تلویزیون های خارجی شباهت داشت تا اعتراض خیابانی؛ اکنون روشن شده است که دشمنان ملت ایران تلاش دارند با سوء استفاده از تجمعات بزرگ مردمی و به راه انداختن آشوب های پراکنده همچنان خود را زنده و سرپا جلوه دهند. برخورد قاطع با آشوبگران و خصوصا سران آنها تنها راه خاتمه پیدا کردن این ناآرامی های مقطعی است.


اعتراض گسترده مردم به حضور خاتمی، موسوی و کروبی
خبرنگاران همچنین از اعتراض گسترده مردم به حضور خاتمی، کروبی و موسوی در راهپیمایی روزقدس خبر دادند.
«سیدمحمد خاتمی» که حدود ساعت یازده ونیم در تقاطع خیابان فلسطین و بلوار کشاورز قصد داشت به جمعیت راهپیمایان روز قدس بپیوندد با خشم مردم مواجه شد.
 راهپیمایان به محض دیدن خاتمی شروع به سردادن شعار «مرگ بر منافق» کردند. خاتمی با مشاهده چنین صحنه ای مجدداً سوار بر خودرو شد تا از محل دور شود. وی این اقدام را در حالی انجام داد که در حلقه پلیس قرار داشت. این گزارش حاکی از آن است که در مسیر دور شدن خودرو خاتمی راهپیمایان تا فاصله طولانی با سر دادن شعارهایی خشم خود را از حضور وی ابراز کردند.


حضور مهدی کروبی در راهپیمایی نیز خشم مردم را برانگیخت
راهپیمایان با مشاهده مهدی کروبی، شروع به سر دادن شعارهای «کروبی دروغگو- جزایری یادت نره» و «کروبی بازداشت باید گردد» کردند.پس از اعتراض گسترده مردم علیه کروبی، یکی از محافظان کروبی با پرتاب گاز اشک آور به میان مردم سعی کرد فضای موجود بر راهپیمایی را مغشوش نشان داده و درگیری ایجاد کند. از سوی دیگر اتومبیل کروبی در حال عبور از میان جمعیت بدون توجه به حضور مردم، عده ای را زیر گرفته و موجب مصدوم و مجروح شدن برخی راهپیمایان گردیده است.


میرحسین موسوی نیز که به همراه چندین محافظ خود حدود ساعت دوازده در چهار راه ولی عصر حضور یافته بود پس از مشاهده اعتراض گسترده مردم و شعارهای «مرگ بر موسوی منافق» و «موسوی، موسوی ننگ به نیرنگ تو- خون جوانان ما می چکد از چنگ تو»، مجبور شد سوار خودرو شخصی خود شده و از صحنه فرار کند. موسوی پس از سوار شدن به خودروی پاترول، با پرتاپ اشیایی از سوی مردم و کوبیدن مشت های معترضان به شیشه خودرویش روبرو شد.

 

برای مشاهده صحنه فرار میرحسین موسوی روی لینک زیر کلیک کنید:

www.4shared.com/file/133590579/1172b667/Tamame_tavane_yek_dorogh__kohzadipersianblogir_.html