بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
سقوط اسرارآميز در 15 روز اخير
نوشته شده در ۱۳۸۱/۱٢/٩
ساعت : ۱:۱٦ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا
نظرات*جعفر محمدي :

مدتها است كه سقوط هواپيما در كشورمان به مسأله اي عادي تبديل شده است! لذا سقوط مرگبار «ايلوشين» هرچند تأسف انگيز بود، تعجبي را برنينگيخت ولي هرقدر كه از روز حادثه فاصله مي گيريم، به جاي آن كه تحقيقات به عمل آمده به ريشه يابي علت سقوط كمك كند و ابعاد فاجعه را آشكارتر نمايد، بر دامنه ابهامات افزوده است و رفته رفته «ايلوشين» را به يك «معما» تبديل مي كند.
از مسايلي كه در بررسي پرونده سقوط ايلوشين مغفول مانده است، سقوط همزمان 4 فرورند پرونده در كشورهاي منطقه است. «ايلوشين» تنها هواپيماي ساقط نشده روزهاي اخير نيست. همزمان با سقوط هواپيماي نظامي ايران، يك فروند هواپيماي پاكستاني هم در اين كشور سقوط كرد و در آن فرمانده نيروي هوايي پاكستان به همراه جمعي از همراهانش كشته شد. پس از آن يك هلي كوپتر نيز در يمن سقوط كرد و تعدادي از نظاميان آن كشور را به كشتن داد. آخرين حلقه اين زنجره اسرارآميز نيز در افغانستان شكل گرفت و با سقوط يك فروند هواپيما، حامد كرزاي، يكي از اعضاي كابينه اش را از دست داد.
اين حوادث به ظاهر جداي از هم، از چند جنبه با يكديگر وجه تشابه دارند و اين شباهت ها، فضاي حاكم بر پرونده سقوط ها را مه آلود و اسرارآميز مي كند. گذشته از آن كه اين حوادث در فاصله زماني بسيار كوتاهي (حدود 15 روز) صورت گرفته اند،از چند نظر ديگر نيز با يكديگر قرابت دارند؛
1ـ اين سقوط ها همگي در يك جغرافياي محدود رخ داده اند.
2ـ همه پرونده هاي ساقط شده، نظامي و دولتي بوده اند و قربانيان حادثه را عمدتا نظاميان اين كشورها تشكيل مي دهند.
3ـ كشورهايي كه هواپيماهايشان سرنگون شده است، هر كدام به نحوي در تقابل و تعارض با «القاعده» هستند. در افغانستان، «القاعده» دشمن شماره يك دولت كرزاي به شمار مي رود. دولت پاكستان نيز از هنگامي كه در حمله به افغانستان و قلع و قمع طالبان در كنار آمريكا قرار گرفت، به ليست سياه القاعده رفت.
جمهوري اسلامي ايران نيز گذشته از تضاد ديرينه خود با القاعده،در يكي دو سال اخير با دستگيري و استرداد بسياري از اعضاي اين سازمان، خشم رهبران آن را برانگيخته است. يمن هم به ويژه پس از 11 سپتامبر بر دامنه همكاري هاي امنيتي ـ اطلاعاتي خود با آمريكا افزوده و بسياري از اعضاي القاعده را كه در اين كشور پناه گرفته بودند دستگير كرده است. چندي پيش نيز خودروي يكي از مقامات القاعده در يمن توسط هلي كوپتر نظامي آمريكا هدف حمله موشكي قرار گرفت كه به مرگ وي منجر شد.
بر سر اين سقوط ها عاملي به نام القاعده وجود دارد و اين مسأله هنگامي جدي تر مي شود كه به ياد داشته باشيم، تيپ ابابكر كه از بقاياي القاعده محسوب مي شود رسما مسؤوليت سقوط «ايلوشين» را به عهده گرفته است. همچنين، تنها اندكي پيش از سقوط مرموز «ايلوشين» يكي از روزنامه هاي تهران در صفحه نخست خود خبر داد كه چند فروند موشك زمين به هوا از اشرار و قاچاقچيان مسلح كشور كشف شده است. وجود سلاح هاي اين چنين در دست اشرار منطقه سيستان و بلوچستان اگر بي سابقه نباشد قطعا كم نظير است و لازم است، بررسي بيشتري در اين خصوص صورت بگيرد كه آيا اين موشك ها كه براي سرنگون كردن هواپيما به كار مي روند صرفا براي دفاع از كاروان هاي مواد مخدر وارد كشور شده اند يا مقاصد بالاتري براي آنها تعريف شده است؟
گذشته از همه اينها انتشار خبر تأييدنشده زنداني بودن يكي از سرنشينان ايلوشين و بستري بودن وي در يكي از بيمارستان هاي تهران بر دامنه ابهامات در خصوص نحوه سقوط هواپيما افزوده است.
به هر حال پرونده «ايلوشين» يك «بررسي ويژه» مي خواهد و به نظر مي رسد كه علاوه بر جعبه سياه هواپيما، بايد به دنبال جعبه هاي سياه ديگر هم رفت و عنداللزوم نگذاشت كه «القاعده» به «مثلث برمودا»ي هواپيماي منطقه تبديل شود.


:: برچسب‌ها: