بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ٦:٤٩ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا
نظرات

چند نکته عبرت آموز از یک عکس خبری
واکنش احمد توکلی پس از دیدن کودک گل فروش!

 سرویس جامعه جهان-مدتی پیش عکس خبری یک خبرگزاری مورد توجه بسیاری از کاربران اینترنتی قرار گرفت.عکسی که در وهله اول به نظر می رسد صرفا یک عکس تصادفی باشد.در حقیقت یک اتفاق هم بیشتر نبود.کودک گل فروشی که برای لحظاتی در کنار ماشین احمد توکلی نماینده مردم تهران ایستاد و سوژه عکس یک خبرنگار خوش ذوق شد.

از کنار این عکس همچون بسیاری از عکس ها و خبرهای دیگر میشد بسادگی گذشت.اما وجود چند کلید واژه اجازه این عبور بی تفاوت را نمی داد.

احمد توکلی نماینده عدالتخواه مجلس شورای اسلامی است.مرد منتقدی که به خصلت شجاعت و جسارت در نقد و البته در برخی موارد هم تندی و تیزی شهره است.انصاف هم از دیگر صفات احمد توکلی است که در ماجرای عذرخواهی از موسویان مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.برای او مبارزه با فساد اقتصادی اهمیت ویژه دارد.سالهاست که منتقد سیاست های سرمایه داری و نئولیبرالی مردان اجرائی و برنامه ریز کشور است.از تعدیل ساختاری هاشمی تا ساماندهی اقتصادی خاتمی و بعد هم طرح تحول احمدی نژاد را با رویکرد عدالت خواهی و ضد سرمایه داری مورد نقد قرار داده است.
 
از اینرو احمد توکلی با همه سوابق و صفاتی که به آنها شناخته می شود نمی تواند نسبت به این کودک گل فروش بی تفاوت باشد. 

ظهر یک روز داغ تابستان 89، شیشه های ماشین احتمالا مدل بالای این نماینده مستقل تهران بالا است و کولر هم با تمام قوت کار می کند.(تصویر)کودک گل فروشی در کنار پنجره ایستاده است و در این گرمای طاقت فرسا به نماینده تهران پیشنهاد یک دسته گل می دهد.اینکه احمد آقای توکلی چه برخوردی با این کودک گل فروش می کند در عکس گویا نیست.شاید برای تحلیل این رویارویی لازم است دیگر فریم های عکاس را هم مورد توجه قرار داد.ممکن است چراغ سبز شده و راننده آقای توکلی حرکت کرده باشد.ممکن است در فریم بعدی پنجره ماشین پائین آمده باشد و پس از وزیدن خنکای کولر ماشین به صورت سرخ و خشک کودک گل فروش، دسته گلی خریداری شده باشد.شاید هم آقای توکلی معتقدند بر اساس تبصره یک ماده 55 قانون شهرداری‌ها مصوب سال 1344 ، این گل فروش ها باید توسط شهرداری جمع شوند و این کودک گل فروش هم می تواند گل های خود را در میادینی که شهرداری برپا می کند بفروشد و باقی قضایا... 

البته این احتمالات برای هر فرد دیگری هم ممکن است.اما از احمد توکلی عدالتخواه و ضد اقتصاد نئولیبرالی انتظار دیگری است.به واقع این نماینده آرمانگرا چه برخوردی باید با این کودک کرده باشد؟ 

جهت اطلاع آقای توکلی چند نکته را عرض می کنیم؛ 

یک گزارش نیمه رسمی نشان می دهد که حداقل حدود 1.6 میلیون کودک کار در کشور وجود دارد .این در حالی است که تعداد کودک کار همه ساله و همه ماهه در حال افزایش است و این آمار در تابستان به اوج خود می رسد.یک گزارش در دانشگاه شهید بهشتی نشان می دهد که حدود 50 درصد از کودکان کار مورد آزار جسمی و 10 درصد هم مورد آزار جنسی قرار می گیرند. با آنکه در ایران آمار دقیقی از تعداد کودکان خیابانی وجود ندارد؛ اما می توان گفت در مجموع80 درصد کودکان خیابانی، کودکان کارند که به علت فقر اقتصادی خانواده‌ها مجبور به کار در خیابان هستند.این کودکان به دلیل نوع کاری که انجام می دهند دارای بیماری های خاص هستند.یک گزارش دانشگاهی نشان می دهد که 73 درصد این کودکان به بیماریهای چشمی ، 61 درصد به بیماریهای تنفسی،64 درصد به بیماریهای قلبی، 69 درصد به اختلالات شنوایی، 82 درصد نیز به بیماریهای پوستی مبتلا هستند. 

آقای توکلی جهت اطلاع همین کودک گل فروشی که کنار خودروی شما ایستاد بیشترین ناامنی شغلی را در مقایسه با دیگر کودکان کار دارد.چندی پیش رسانه ها نوشتند که ماهانه یک یا دو کودک در اتوبان بهشت زهرا تصادف می کنند و  همراه با گلهایشان پرپر می شوند.جرم آنها تنها گل فروختن و دویدن دنبال خودرو کسانی است که می خواهند با سرعت هرچه تمامتر برای فاتحه خواندن بر سر مزار رفتگان خود به بهشت زهرا بروند. 

و این همه درحالی است که شهرداری مطابق قانون این کودکان را مصداق سد معبر می داند چرا که وجود آنها برای شهر توسعه یافته و مدرن تهران زشت و زننده است.بهزیستی علاقه ای به نگه داشتن وحمایت از این کودکان ندارد و وزارت کار نیز نسبت به آنها بی تفاوت است.نه سندیکا دارند و نه کانون و نه هیچ حزب های سیاسی و غیره ای از آنها دفاع می کند.
 
همه این ها شاید سخنان کودک گل فروشی باشد که در کنار پنجره خودرو شما ایستاد و با نگاهش از دنیای کودکانه خود گفت.درخواست این کودک گل فروش از نماینده عدالتخواه تهران گل خریدن نبود، بلکه به حساب آوردن انها و حمایتشان از طریق تدوین قانون و مطالبه از نهادهای مسوول در دولت برای انجام وظایشان است.


:: برچسب‌ها: واکنش احمد توکلی پس از دیدن کودک گل فروش!