بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ۳:٥٩ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا
نظرات

حزب الله

بی‌توجهی به اسناد حزب‌ا... ، سیاسی بودن دادگاه بین‌المللی را اثبات می‌کند.

چکیده:

 سید حسن نصرا... دبیر کل حزب‌ا... لبنان دوشنبه شب (18 مرداد 89 یا 9 اوت 2010 طی یک سخنرانی و در پاسخ به تعدادی از سؤالات، تا حد زیادی نقش اسراییلی‌ها در ترور رفیق حریری را افشاء کرد.

ادامه‌ی مطلب


بی‌توجهی به اسناد حزب‌ا... ، سیاسی بودن دادگاه بین‌المللی را اثبات می‌کند

- ترور حریری

ترور رفیق حریری؛ نخست‌وزیر اسبق و شخصیت پرنفوذ و قدرتمند لبنانی در 14 فوریه 2005 موجب تحولات و اتفاقات گسترده‌ای در لبنان طی 5 سال اخیر شده است. پس از این واقعه، بدلیل مواضع ضد سوری حریری، سوریه بزرگترین متهم شناخته شده و ضمن اینکه احساسات ضد سوری در لبنان به اوج خود رسید شورای امنیت سازمان‌ملل به سرکردگی آمریکا و فرانسه، قطعنامه 1559 را که بر خروج سوریه از لبنان تأکید داشت تصویب کرد. همچنین سازمان‌ملل کمیته‌ای حقیقت‌یاب به سرپرستی دتلو مهلیس تشکیل داد که وی پس از ماهها تحقیقات، تعدادی از سران و مقامات امنیتی لبنانی و سوری را مقصر شناخت، اما اثبات دروغین بودن شاهدان این ماجرا، موجب کناره‌گیری مهلیس و جایگزینی فردی بنام دانیل بلمار شده است. وی نیز پس از بررسی‌ها و تحقیقات خود، ظاهراً به این نتیجه رسیده است که تعدادی از اعضای ارشد حزب‌ا... در آن واقعه دست داشته‌اند.

از آنجا که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و اسراییل در سند سازی و جمع‌آوری شاهدان دروغین برای بلمار نقش اساسی داشته‌اند و موفق شده‌اند تا روند تحقیقات را به سوی اتهام‌زنی علیه حزب‌ا... منحرف کنند، سید حسن نصرا... طی اظهاراتی مستند، پرده از اقدامات و نقش اسراییل در این واقعه برداشته و تا حد زیادی بر جنگ روانی اسراییلی‌ها علیه مقاومت، غالب شد.

- اظهارات سید حسن
سید حسن نصرالله

سید حسن نصرا... دبیر کل حزب‌ا... طی سخنانی در رابطه با ترور رفیق حریری به اسامی چند تن از جاسوسان اسراییل همچون احمد نصرا... ، سعید علم، محمود رافع، نادر ناصر، ادیب علم و غسان الجد و همچنین نقش آنان در همکاری با اسراییل و ارسال اطلاعاتی مرتبط با رفت و آمدهای رفیق حریری و شناسایی نقاط متعدد لبنان اشاره کرد. تعدادی از نکات قابل ملاحظه در این سخنرانی عبارتند از:

- اسراییل از طریق جاسوسان خود و بویژه افرادی که در شبکه مخابرات لبنان بودند اطلاعات دقیقی از افراد و شرایط گوناگون داخلی داشتند.

- اسراییل با هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیمای آواکس، فضای لبنان را در اختیار خود داشت.

- اسراییلی‌ها با تصاویر هوایی (بوسیله هواپیماهای بدون سرنشین) خود مقدمتاً شرایط را برای اجرای عملیات‌های خود تسهیل می‌کردند. به عنوان مثال ما از طریق عملیات فوق سری، تعدادی تصاویر دریافت کردیم که سرانجام به عملیات انصاریه منتهی شد. در آن عملیات (سال 1997)، در یک کمین، 12 اسراییلی کشته شدند.

- صهیونیست‌ها توسط هواپیماهای بدون سرنشین، مسیر تردد و حرکت رفیق حریری را به شدت شناسایی نموده و بر آن متمرکز شده بودند. این ادعا از طریق فیلمهای آرشیوی ما قابل اثبات است.

- بی‌توجهی به اسناد حزب‌ا... ، سیاسی بودن دادگاه بین‌المللی را اثبات می‌کند.

- ما به دادگاه بین‌المللی اعتماد نداریم ولی اگر دولت لبنان کمیته حقیقت‌یاب و دادگاه تشکیل دهد ما اسناد خودمان را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

سید حسن نصرا... طی اظهاراتی مستند، پرده از اقدامات و نقش اسراییل در این واقعه برداشته و تا حد زیادی بر جنگ روانی اسراییلی‌ها علیه مقاومت، غالب شد

- واکنش‌ها

رژیم صهیونیستی

اظهارات سید حسن واکنش‌های متعددی را در سطوح داخلی و خارجی بدنبال داشته است. روزنامه اسراییلی هاآرتص اعلام کرد پس از اظهارات نصرا... ، رسانه‌های اسراییلی پرونده انصاریه را باز نمودند.(1) همچنین سایت دبکا از ارسال صدها خودروی نظامی توسط اسراییل به مرزهای لبنان خبر داد.(2) علاوه بر این وزارت خارجه اسراییل نیز بدون ارائه هیچ‌گونه دلیلی این موارد را اتهامات دروغین خواند که قابل توجه نیست.(3) روزنامه جروزالیم‌پست با اعلام اینکه نصرا... ترور حریری را کار اسراییل دانست تا سوریه را از لبنان اخراج کند به موضوع مطرح شده در مورد عملیات انصاریه پرداخت.(4) علاوه بر این بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و حقوقی لبنانی و حتی اسراییلی، اظهارات و اسناد ارائه شده از سوی سید حسن را قابل ملاحظه دانسته که می‌تواند بر رأی دادگاه بین‌المللی نیز تأثیر بگذارد.

نتیجه‌گیری

اسراییلی‌ها بویژه از زمان جنگ 33 روزه اظهارات و سخنرانی‌های سید حسن نصرا... را جدی می‌گیرند. بر اساس تحقیقی که سرهنگ رونن یکی از روسای اطلاعاتی ارتش اسراییل پس از 4 سال تحقیق روی سخنرانی‌های سید حسن نصرا... و تأثیر آن بر جامعه اسراییل انجام داد اعلام کرد سید حسن نصرا... پس از جمال عبدالناصر، دومین شخصیت عربی است که بیاناتش افکار عمومی اسراییل را تحت تأثیر قرار می‌دهد.(5)


 

 

پانوشت‌ها:

1- www.arabs48.com. (2010/10/8)

2- www.psnews.ps.(2010/10/8)

3- www.alquds.co.uk .(2010/10/8)

4- www.jpost.com.(2010/10/8)

5- خبرگزاری سما، (13/7/2010)

 

منبع: تبیان


:: برچسب‌ها: ترور رفیق حریری, افشاگری نصرا و سردرگمی اسراییلی ها, سید حسن نصرالله