بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ٤:٢٦ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا
نظرات

گزارش خبری کیهان از بازتاب سفر رئیس جمهور در رسانه ها و محافل غربی
تحکیم مقاومت و تحقیر اسرائیل احمدی نژاد دست پر بازگشت
در پی سفر تاریخی رئیس جمهور کشورمان به لبنان، رسانه ها و مطبوعات مختلف خارجی با بازتاب گسترده این سفر تأکید کردند که سفر احمدی نژاد به لبنان نشانه شکست سیاست های آمریکا و تحقیر رژیم صهیونیستی بود.
در همین زمینه، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست طی گزارشی نوشت: سفر احمدی نژاد به لبنان کفه ترازوی نفوذ سیاسی را به نفع ایران و حزب الله و به زیان آمریکا و متحدانش برهم زده است.
واشنگتن تایمز دیگر روزنامه آمریکایی نیز سفر احمدی نژاد به لبنان را نشان دهنده یک نقطه تاریخی برای جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد که این سفر از لحاظ سیاسی نه تنها یک پیروزی برای دولت ایران بلکه پیروزی علیه رژیم صهیونیستی و غرب محسوب می شود.
پایگاه خبری مغربی «هس پرس» هم در مقاله ای با اشاره به سفر رئیس جمهور کشورمان به لبنان تأکید کرد: رئیس جمهور ایران مانند خار و استخوانی در گلوی اسرائیل شده است.
هس پرس افزود: که آمریکا و اسرائیل هیچ کدام در تلاش های دیپلماتیک و رسانه ای خود برای ممانعت از سفر احمدی نژاد به لبنان موفق نبودند.
شبکه تلویزیونی سی ان ان نیز در گزارشی با انعکاس سخنرانی احمدی نژاد در منطقه بنت جبیل تاکید کرد که احمدی نژاد در مرز فلسطین اشغالی با سخنان آتشین خود دولت یهودی را محکوم کرد.
اما هافینگتون پست از منظر دیگری به سفر احمدی نژاد به لبنان پرداخت و در گزارشی با اشاره به حضور رئیس جمهور ایران در لبنان با تیتر «احمدی نژاد قدرت نرم را در لبنان بکار برد» نوشت:


ایران قدرت نرم واقعی در خاورمیانه را در اختیار دارد.
برخی از رسانه های غربی هم استقبال از احمدی نژاد در این سفر را قهرمانانه توصیف کردند.
خبرگزاری رویترز نوشت: هواداران حزب الله مانند قهرمانان از احمدی نژاد استقبال کردند.
گاردین نیز بر استقبال از احمدی نژاد بصورت قهرمانان تصریح کرد. شبکه رادیویی ای.بی.سی نیز خاطرنشان کرد:که احمدی نژاد همانند یک قهرمان مورد استقبال مردم لبنان قرار گرفت.
اما روسیا الیوم در گزارش خود موضوع ترور احمدی نژاد را مطرح کرد و نوشت که در داخل سرزمین های اشغالی برخی خواستار ترور رئیس جمهور ایران در لبنان بودند.
این در حالی است که فاکس نیوز با طرح موضوع ترور احمدی نژاد تصریح کرد که موساد به صورت جدی در پی ترور احمدی نژاد نبود.
روزنامه فرانسوی لوفیگارو در تحلیلی به قلم دلفین مینویی در بازتاب سفر احمدی نژاد به لبنان و انعکاس سخنان او در بنت جبیل تأکید کرد، رئیس جمهور ایران اسرائیل را در مرز جنوبی با لبنان تحقیر کرد.
در همین راستا، دیلی تلگراف از نگرانی تأثیر سفر احمدی نژاد بر سیاست لبنان پرده برداشت و نوشت: مقامات اسرائیلی نگران تأثیر سفر احمدی نژاد بر سیاست بی ثبات داخلی لبنان هستند، اسرائیلی ها این سفر را نشانه نفوذ فزاینده حزب الله در لبنان و همچنین نشانه قدرت ایران در منطقه می دانند.
همچنین روزنامه ایندیپندنت در بخشی از مقاله خود به مقایسه سفر احمدی نژاد به لبنان و سفر محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران به لبنان پرداخت و نوشت: خاتمی نیز از لبنان دیدن کرده بود اما او مورد استقبال حزب الله قرار نگرفت زیرا او یک مرد سکولار بود و خواستار نابودی اسرائیل نیز نبود اما احمدی نژاد مرد مردم است و سوار بر خودرو در خیابان ها به میان مردم عادی می رود.
ایندیپندنت افزود: احمدی نژاد وقتی از کنار اردوگاه فلسطینیان عبور می کرد برایشان دست تکان داد هیچ رئیس جمهوری حتی رئیس جمهور لبنان نیز این کار را نمی کند همچنین نباید فراموش کنیم که احمدی نژاد کسی است که وقتی به بغداد سفر کرد از سفر با بالگرد از یک مسیر امن به منطقه سبز امتناع کرد شاید او فکر می کند که خدا از او محافظت می کند.
نیویورک تایمز هم سفر رئیس جمهور کشورمان به لبنان را در جهت تقویت مناسبات دو کشور ارزیابی کرد.
کریستین ساینس مانیتور نیز در گزارشی با انعکاس تجمع هزاران شیعه در منطقه بنت جبیل افزود که احمدی نژاد در مرز لبنان بار دیگر سخنان طعنه آمیز خود علیه اسرائیل را مطرح کرد.
نشریه شیکاگو تریبون هم سفر احمدی نژاد به لبنان را سفر یک مقام عادی به این کشور ندانست.
همچنان که فارین پالیسی در همین زمینه نوشت: نباید به استقبال ظاهری از احمدی نژاد در لبنان توجه شود چرا که استقبال از احمدی نژاد برای این ترتیب داده نشده است که لبنانی ها می خواستند میزبانانی خوب باشند بلکه این استقبال برای این انجام شد تا حزب الله و امل قدرت سیاسی خود را نشان دهند.
همچنین فاینشنال تایمز طی گزارشی تاکید کرد که سفر احمدی نژاد به لبنان رابطه ایران با حزب الله را مستحکم تر می کند.
از سوی دیگر؛ شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی در گزارشی از بیروت خاطرنشان کرد که سفر رئیس جمهور ایران بیش از حد پیش بینی موفقیت آمیز بود.
قدردانی حزب الله و جنبش امل
در همین حال، حزب الله لبنان و جنبش امل در بیانیه ای ضمن تقدیر از سفر رئیس جمهور کشورمان به لبنان استقبال گسترده مردمی از احمدی نژاد را نشانه تقدیر ملت لبنان از مواضع ایران دانست.
به گزارش فارس به نقل از النشره لبنان، حزب الله لبنان و جنبش امل در بیانیه ای مشترک نسبت به سفر «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور کشورمان به لبنان ابراز خرسندی کرده و قدردانی خود را از این سفر ابراز داشتند. این بیانیه تاکید کرد که تمام مراسم این سفر بر روابط برادرانه میان دو طرف و ملتهای برادر آن و همچنین بر محبت ایرانی ها و رهبران آن نسبت به موسسات و ملت لبنان تاکید کرد.
حزب الله و امل در ادامه به درایت بالای رئیس جمهوری کشورمان در شناخت شرایط و ماهیت منطقه و خصوصیت لبنان تاکید کرده و اعلام کردند که وی در این سفر بر حمایت از ثبات و بازدارندگی ملی و وحدت ملی تمام گروههای مختلف سیاسی و مذهبی لبنان در این کشور برای مقابله با تهدیدات تاکید کرد.
براساس این بیانیه احمدی نژاد همچنین در این سفر آمادگی خود را برای تحکیم توانمندی های لبنان در تمامی زمینه ها و حمایت از مقاومت اعلام نمود و خواستار پایه گذاری مبانی ثابتی برای روابط موسساتی میان دو طرف بر مبنای توافقنامه های دوجانبه ای شد که بین وزارتخانه های مربوطه دو کشور امضا شده است.
رهبران حزب الله و امل همچنین در این بیانیه از مردم لبنان بویژه هواداران و دوستداران جمهوری اسلامی در پاسخ به دعوت آنها در استقبال گسترده از میهمان بزرگشان قدردانی و تشکر کردند. این بیانیه در پایان استقبال گسترده از احمدی نژاد در بیروت و ضاحیه و جنوب لبنان و بقاع را تعبیر صادقانه ای از تقدیر ملت لبنان در برابر مواضع شرافتمندانه ایران ارزیابی کرد.
دیپلماسی ایران فعال تر شده
از سوی دیگر؛ تحلیلگران و ناظران سیاسی بر موفقیت آمیز بودن سفر احمدی نژاد به لبنان تاکید کردند.
تحلیلگر شبکه سی سی تی وی چین تاکید کرد: سفر احمدی نژاد به مرز اسرائیل نشان می دهد که فشارهای آمریکایی بی فایده است و ایران روز به روز فعال تر می شود.
دکتر گائوژیکای، تحلیلگر تلویزیون چین نیز گفت: سفر رئیس جمهور ایران به لبنان موفقیت دیپلماتیک بزرگی برای ایران است.
مایکل مالوف از مقامات پیشین پنتاگون هم سفر احمدی نژاد به لبنان را نشانه شکست سیاست های آمریکا دانست.
به گزارش پرس،تی، وی وی همچنین به اختلافات گروهها و جناح های مختلف لبنان و خلأ قدرت در این کشور اشاره کرد و گفت: ایران وارد جریان شده و ترکیه نیز شاید به دنبال ایران وارد صحنه شود و سوریه نیز از این حرکت حمایت کند. این محور بسیار نیرومندی است که می تواند به نفع لبنان باشد. این محور حضور آمریکا را کم رنگ کرده است و از سوی دیگر اسرائیل هم از این جریان خوشحال نیست.
در همین ارتباط، سیاستمداران و تحلیلگران فلسطینی معتقدند که سفر تاریخی محمود احمدی نژاد به لبنان برنامه های رژیم صهیونیستی در لبنان را در تمام سطوح سیاسی و نظامی ناکام گذاشته است.
«جمیل مزهر» دبیرکل هیئت مرکزی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین در گفت وگو با فارس گفت: دیدار احمدی نژاد از لبنان در واقع نقش بر آب ساختن تمام تلاش ها و ستیزه جویی های صهیونیستی در برابر نیروهای مقاومت در منطقه است.
«ناصر اللحام» کارشناس فلسطینی امور صهیونیسم نیز گفت: دیدار احمدی نژاد از لبنان دارای اهمیت بسزایی است و ابعاد مثبت این دیدار نه تنها ملت لبنان که ملت فلسطینی را نیز دربر می گیرد.
خشم عجزآلود کاخ سفید و تل آویو
از سوی دیگر، در پی بازتاب موفقیت آمیز رئیس جمهور کشورمان به لبنان که رسانه های مختلف دنیا بر آن تاکید کردند مقامات آمریکایی و صهیونیستی نتوانستند خشم عجزآلود خود را پنهان نگه دارند. در همین زمینه، خبرگزاری فرانسه در گزارشی بر، برآشفتگی رژیم صهیونیستی از سفر احمدی نژاد به لبنان تصریح کرد.
روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نیز با اشاره به عصبانیت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سخنان احمدی نژاد در جمع مردم منطقه بنت جبیل گزارش داد: نتانیاهو با عصبانیت از این حرف احمدی نژاد که «دنیا بداند صهیونیست ها رفتنی هستند» گفت: این اظهارات توهین آمیز را با گسترش شهرک سازی و گسترش اسرائیل جواب خواهیم داد.
بنابراین گزارش نتانیاهو مدعی شد: متاسفانه این سفر و نتایج آن نشان داد که لبنان تبدیل به یکی از اقمار مصنوعی ایران شده است و این برای اسرائیل خوشایند نیست.
همچنین به گزارش جروزالم پست، سخنگوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی مدعی شد که احمدی نژاد در لبنان مانند صاحبخانه ای رفتار می کند که آمده است به ملک خود سر بزند.
همچنین به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی اوفرگندلمن سخنگوی کابینه رژیم صهیونیستی در واکنش به سفر احمدی نژاد به لبنان در گفت وگو با این شبکه مدعی شد که رئیس جمهور ایران در صدد بی ثبات کردن اوضاع داخلی لبنان و منطقه است.
اما استقبال بسیار پرشور و باشکوه مردم لبنان از رئیس جمهور ایران در سفر وی به بیروت خشم مقامات آمریکایی را هم برانگیخت.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی در این باره نوشت: کاخ سفید اواخر روز گذشته دیدار «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهوری ایران از بیروت را «تحریک آمیز» قلمداد کرد.
بنابراین گزارش، کاخ سفید همچنین مدعی شد که استقبال گسترده از رئیس جمهوری ایران نشان داد که «حزب الله بیشتر از آن که به مردم لبنان اهمیت دهد، به ایران اهمیت می دهد.»
«رابرت گیبس» سخنگوی کاخ سفید مدعی شد: سفر احمدی نژاد نشان داد که رئیس جمهور ایران به رفتار تحریک آمیز خود همچنان ادامه می دهد حتی در شرایطی که کشورش تحت تحریم ها با مشکلات اقتصادی شدیدی مواجه است. وی افزود: به اعتقاد من این سفر همچنین نشان دهنده این موضوع است که حزب الله برای وفاداری خود به ایران بدلیل وفاداری متقابل این کشور به حزب الله ارزش ویژه ای قائل است.
کارشناسان و تحلیلگران سیاسی معتقدند این ادعاهای مقامات آمریکایی و صهیونیستی که ناشی از خشم عجزآلود آنها نسبت به سفر موفقیت آمیز رئیس جمهور کشورمان به لبنان بوده است بیش از پیش نشان دهنده شکست سیاست های آمریکا در منطقه و تحقیر رژیم صهیونیستی است.


:: برچسب‌ها: احمدی نژاد, سفر لبنان