بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ٤:٢٩ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا
نظرات

خودداری برخی از فروشگاه ها از عرضه محصولات، افزایش قیمت بعضی از کالاهای مصرفی مردم همچنین جابه جایی و احتکار کالا توسط دلالان و واسطه ها در آستانه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها مسئولیت مسئولان اجرایی، بازرسان و مراکز نظارتی را دوبرابر می کند.
به گزارش خبرنگار ما طی روزهای اخیر شاهد تحرک دلالان و واسطه های در ارتباط با احتکار کالاهای مورد نیاز مردم هستیم که در این ارتباط خلأ مراکز نظارتی به خوبی محسوس است این کار در حالی صورت می گیرد که مسئولان اجرایی از مدتها قبل وعده داده بودند با گسترس نهادهای نظارتی، کنترل قیمت ها از گرانی بی رویه جلوگیری کرده و از دغدغه مردم نیز در این ارتباط خواهند کاست.
مردم می گویند دولت باید مراقب فرصت طلبان و سودجویان باشد که در کمین نشسته اند که به محض اجرای طرح، قیمت ها را افزایش دهند.
در این ارتباط محمدرضا فرزین سخنگوی طرح تحول اقتصادی نیز گفت:

 


متاسفانه عده ای فرصت طلب به دنبال سوء استفاده از انتظارات قیمتی بعد از اجرای هدفمندی یارانه ها هستند، اما دولت تمام تمهیدات مربوطه را اندیشیده است.
اگر چه مردم نسبت به این قبیل نقل قول ها خوش بین هستند اما در حال حاضر علیرغم وعده های داده شده مبنی بر وجود 8 هزار بازرس جای بازرسان و ناظران بر قیمت ها خالی است.
از سوی دیگر شورای اصناف باید نرخها را از سازمان حمایت دریافت و با متخلفان برخورد کند اما به نظر می رسد سازمان حمایت کاری در این زمینه انجام نداده و توجیه آنان افزایش قیمت های جهانی است.
مردم چه می گویند؟
برخی از شهروندان در گفت وگو با خبرنگار کیهان از عدم فروش برخی از کالاهای مصرفی و مایحتاج عمومی توسط فروشگاه ها گله مندند. آنها می گویند؛ برخی مغازه داران در آستانه اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، کالاهای خود را عرضه نمی کنند و یا با قیمت زیادتر به مردم می فروشند.
یکی از شهروندان در این ارتباط می گوید، حدود یک ماه است که قصد کردم مواد پروتئینی و برنج و روغن بخرم، اکثر مغازه های محله مان که تا قبل اعلام اجرای هدفمندی یارانه حاضر بودند اجناس را به خانه بیاورند این روزها مرتب وعده امروز و فردا می دهند. سارا عامری افزود؛ من مطمئن هستم که آنها این کالاها را انبار کردند ولی چون از نرخ کنونی مطمئن نیستند و احتمال می دهند که فردا گرانتر شود از این رو از ارایه آن خودداری می کنند.
یکی دیگر از شهروندان تهرانی ساکن خیابان سبلان می گوید؛ هنوز طرح هدفمندسازی یارانه ها آغاز نشده، بسیاری از مایحتاج عمومی مثل روغن، برنج، شکر،گوشت قرمز، حبوبات، گران شده است.
حسین دهقان، افزود؛ من مشاهده کردم که یکی از شهروندان به نانوایی اصرار می کرد که یک گونی آرد با هر قیمتی به او بفروشد، این شهروند علت این درخواست را کمبود آرد و گرانی نان در زمان اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها عنوان می کرد.
این شهروند می افزاید؛ دولت باید مردم را از این نگرانیها بیرون بیاورد و با شفاف سازی سیاست طرح هدفمندسازی یارانه ها توطئه مخالفین را خنثی کند.
یکی دیگر از شهروندان تهرانی می گوید؛چند روز برای اجاره خانه به یکی از بنگاه های اطراف صادقیه مراجعه کردم دو نفر جوان حدود 30 ساله آمدند و از صاحب بنگاه خانه دربستی مطالبه کردند و به او اطمینان دادند که در فکر میزان اجاره بهای آن نباشند در میان صحبت های آنها متوجه شدم که این دو جوان خانه را برای انبار کردن مواد خوراکی مثل برنج، شکر، حبوبات و روغن می خواهند، کنجکاو شدم و علت را پرسیدم، آنها گفتن، جنس داریم اما انبار در دسترس نداریم گفتم که خارج از شهر سوله و انبارهای بزرگ فراوان هستند.
ولی آنها با پاسخ به من فهماندند که نیاز به جایی دارند که در پوشش باشد جایی که کسی شک نکند، وقتی رفتند، صاحب بنگاه گفت، این سومین خانه ای است که آنها اجاره می کنند، آنها کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار می کنند تا هنگام اجرای طرح هدفمندسازی یارانه که قیمتها افزایش یافت با قیمت چند برابر بفروشند.
نعمت صمیمی افزود، اگر نظارت دقیقی باشد هیچ کس جرات نمی کند که مایحتاج عمومی مردم را انبار کند.
او تاکید کرد؛ دولت باید این افراد را شناسایی کرده و با به حراج گذاشتن کالاها پشتیبانی عملی خود را از مردم، به آنها ثابت کند.
ایجاد نگرانی و اخلال سودجویان
عده ای سودجو قصد دارند که با ایجاد نگرانی در میان مردم مانع اجرای درست این قانون شوند.
«محمدرضا رحیمی» معاون اول رئیس جمهور با اعلام این مطلب افزود عده ای سودجو قصد دارند که با ایجاد نگرانی در میان مردم مانع اجرای درست این قانون شوند.
وی با اشاره به ضرورت حذف واسطه ها و دلالان در چرخه تامین و توزیع کالاها و اقلام مورد نیاز مردم؛ بر لزوم بکارگیری، ساماندهی و نظارت بر تعاونیهای مصرفی و فروشگاههای زنجیره ای و نظارت بر آنها برای توزیع و عرضه محصولات با قیمتهای مناسب تاکید کرد.
وی با تاکید بر تامین و ذخیره سازی اقلام و کالاهای ضروری به میزان کافی گفت، در حال حاضر هیچ گونه نگرانی در خصوص ذخیره سازی کالاها و اقلام مورد نیاز وجود ندارد و با کسانی که قصد تخلف و ایجاد خلل در وضعیت بازار را دارند با جدیت برخورد می شود.
رحیمی همچنین بر ضرورت تثبیت قیمتها به همراه درج مبلغ بر روی محصولات تاکید کرد و گفت بازرسان وزارت بازرگانی و سازمان تعزیرات با نظارت همه جانبه و دقیق، فروشندگان و توزیع کنندگانی که قصد دارند با افزایش قیمتها بر مردم فشار وارد کنند را شناسایی کرده و با جدیت تمام با آنان برخورد خواهند کرد.
نظارت اصلی ترین بخش اجرای قانون هدفمندی یارانه ها است
یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت، وظیفه ذاتی مجلس شورای اسلامی نظارت صحیح بر اجرای قانون است و به این دلیل باید نظارت مجلس بر اجرای این طرح بدلیل گستردگی طرح تحول اقتصادی دقیق تر و ریزبینانه تر باشد.
«سید شریف حسینی» تاکید کرد؛ مجلس تنها کلیاتی را برای دولت در این طرح مشخص کرد، و دولت خود باید راهکارهای اجرایی را برای این طرح در نظر بگیرد و نمایندگان با نظارت دقیق خود تلاش کنند تا موارد اجرایی با مصوبات مجلس مغایر نباشد.
وی با تاکید بر اینکه طرح تحول اقتصادی بزرگ ترین طرحی است که از ابتدای انقلاب تاکنون در کشور اجرا می شود، خاطرنشان کرد: طرح تحول اقتصادی بزرگ ترین جراحی دراقتصاد کشور است و در ماه ها و سال نخست اجرای این طرح شاید شرایط به نحوی دشوار باشد ولی دوران گذر به شرایطی مطلوب است و باید با صبر در این دوران تلاش کنیم تا به شرایط مطلوب برسیم.
حسینی با تاکید بر اینکه مجلس اجرای این طرح بزرگ را پنج سال مصوب کرده است، گفت: مجلس مصوب کرده است که اجرای کامل این طرح در پنج سال باشد تا مشکلی برای مردم و اقشار آسیب پذیر به وجود نیاید و در این باره دولت نیز در حال برنامه ریزی است.
وی خاطرنشان کرد: در این طرح قرار نیست یارانه های دولت حذف شود بلکه قرار است در راستای صحیح و به نحوی کارآمد هزینه شود تا ثمره آنها بیشتر باشد.
حسینی خاطرنشان کرد: دولت و مجلس در راستای اجرای دقیق این طرح تلاش می کنند و هر دو می کوشند که تبعات اجرای این طرح به حداقل برسد.
نظارت بیشتر بر بازار
در هدفمندسازی یارانه
ضروری است
بگفته مسئولان، اداره بازرگانی باید نظارت بیشتری بر اصناف و بازار داشته باشد تا مشکلی برای مردم بوجود نیاید.
اقتصاد کشور باید اصلاح شود، هدف مسئولان و خدمتگزاران مردم این است، این تحول و جراحی بدون ایجاد مشکلات برای شهروندان انجام شود.
با توجه به شایعات به وجود آمده در سطح شهر مبنی بر افزایش قیمت ها اداره بازرگانی باید نظارت بیشتری بر اصناف و بازاریان داشته باشد تا مشکلی برای مردم به وجود نیاید.
نظارت جدی کمیسیون ویژه مجلس بر طرح هدفمند کردن یارانه ها
سخنگوی کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی اعلام کرد که پس از پرداخت نقدی یارانه ها و همچنین حذف آن از قیمت کالاهای یارانه ای، نظارت جدی مجلس و کمیسیون ویژه بر این روند آغاز می شود.
«کاظم دلخوش» درباره نحوه اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها و تبعات آن گفت، قانون تصویب شده مجلس بدون اشکال بوده و به قطع و یقین اثرات درازمدت مثبتی را نیز به دنبال خواهد داشت ولی نحوه اجرا مهم است و اگر قانون مصوب درست اجرا شود تبعات منفی آن کم خواهد بود.
وی افزود: اجرای درست قانون می تواند بر افزایش درآمد اقشار مختلف تاثیر گذاشته و هزینه ها را نیز شفاف کند ولی این در صورتی است که اجرای این قانون نقصان نداشته باشد.
نماینده مردم صومعه سرا در ادامه نظارت بر اجرای هدفمندسازی یارانه ها را به آغاز عملیاتی شدن آن موکول کرد و گفت: پس از پرداخت نقدی یارانه ها و همچنین حذف آن از قیمت کالاهای یارانه ای نظارت مجلس و کمیسیون ویژه به طور جدی آغاز می شود.
وی در عین حال گفت: دولت مقدمات کار را برای اجرا دنبال می کند و هم اکنون بسیاری از امور اجرایی در زمینه هدفمند کردن یارانه ها در حال انجام است.
سخنگوی طرح تحول اقتصادی در پاسخ به این سؤال که آیا کوتاهتر شدن زمان اجرای هدفمندسازی یارانه ها تاثیری بر بازار ندارد گفت: نباید تاثیر چندانی داشته باشد زیرا به همان میزان که افزایش قیمت خواهیم داشت یارانه به جامعه بازتوزیع می شود ولی باز هم در این میان اجرا مهم است تا با کنترل و نظارت مانع از تورم بی حساب و کتاب شود.
مسئول کیست؟
شمارش معکوس برای اجرای طرح هدفمند شدن یارانه ها شروع شده است. قرار است هفته آینده یارانه ها به حساب مردم واریز شود.وزارت بازرگانی و در راس آن شورای اصناف مسئول نظارت بر بازار و اصناف برای اجرای طرح است.
یک کارشناس اقتصادی با اعلام این مطلب افزود: یکی از وظایف دولت و بخصوص مراجع ذیربط در اجرای طرح هدفمند شدن یارانه ها ارائه تصویری روشن از زمان اجرای این طرح بزرگ که موسوم به «جراحی اقتصادی» است.
مردم باید خیالشان از تهیه ارزاق و کالاهایی که روزانه مصرف دارند راحت باشد. گرچه وزارت بازرگانی از ذخیره کالاهای اساسی مورد نیاز مردم برای مواردی که کمبود در بازار بوجود آید خبر داده است ولی افرادی که می خواهند این طرح با موفقیت اجرا نشود در بین مردم شایعاتی براه انداخته اند که پس از اجرای طرح با مشکل کمبود کالا مواجه خواهند شد. شاهد این امر اظهارات مردم در گفت وگو با خبرنگاران است. ظاهرا افرادی سودجو و فرصت طلب با انبار و احتکار کردن کالا قصد دارند در معیشت و تهیه ارزاق عمومی مردم به بهانه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها اخلال ایجاد کنند. ظاهر امر نشان می دهد در تولید بخصوص مواد غذایی مورد نیاز مردم وقفه ای ایجاد نشده و طبق روال عادی مردم می توانند کالاهای مورد نیاز خود را تهیه کنند. وی افزود: از سوی دیگر مردم از گرانی برخی ارزاق مانند: روغن، شکر، قند و... می گویند که البته مسئولان وزارت بازرگانی گرانی قیمت جهانی را علت گرانی این اقلام اعلام کرده اند. از طرفی این توجیه برای مردم پذیرفته نیست و مسئولان مربوطه باید در این زمینه پاسخ منطقی تر ارائه کنند.
وی یادآور شد: مدیرعامل شرکت بورس کالا طی گفت وگو با خبرنگاران پیرامون افزایش قیمت محصولات فولادی گفت: در بررسی های ما قیمت جهانی فولاد و محصولات فولادی حدود 5 درصد گران شده بود در حالیکه عده ای در داخل کشور قصد داشتند خیلی بیش از این میزان قیمت ها را افزایش دهند که بورس کالا با این مسئله برخورد کرد و اجازه نداد قیمت ها افزایش پیدا کند.
وی اظهار داشت: خبر می رسد، محتکران اقدام به احتکار برخی اقلام مورد نیاز مردم کرده اند تا در زمان مناسب با قیمت بالا وارد بازار نمایند. دولت و مراجع ذیربط بخصوص بخش بازرسی و نظارت شورای اصناف باید در این زمینه هرچه بیشتر و فعال تر وارد کار شوند و خیال مردم را بابت اجرای طرح هدفمندی یارانه ها آسوده نمایند که اتفاق خاصی قرار نیست بیفتد و بازار تحت کنترل است.
اهمیت نظارت
یک کارشناس اقتصادی دیگر نیز با اشاره به اهمیت نظارت بر هدفمندسازی یارانه ها توسط دستگاه های ذیربط گفت: علیرغم این که در این برهه زمانی هیچ کمبود کالایی در کشور وجود ندارد، اما جو روانی غالب بر جامعه و خبرسازی دروغین برخی رسانه های برانداز در خارج از کشور، بازار را به سمت ناآرامی به پیش می برد که این موضوع اجازه سوءاستفاده را برای برخی از سودجویان و دلالان فراهم کرده است.
وی افزود: بنابراین لازم است کارگروه طرح تحول اقتصادی به منظور اعمال نظارت و کنترل لازم در سطح بازار در جریان اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها و با هدف پیشگیری از افزایش غیرمنطقی نرخ کالا و خدمات، اقداماتی عملی را انجام دهد.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: کسب اطلاع مستمر و دقیق از وضعیت تامین و توزیع و قیمت کالاهای اساسی و خدمات مورد نیاز مردم(اولویت دار) به منظور پیشگیری از بروز مشکلات اقتصادی و روانی در بازار و حفظ تعادل در عرضه و قیمت کالاها و خدمات از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: براساس اخبار، هم اکنون فهرست کالاها و خدمات موجود در بازار به 3 دسته شامل کالاهای طرح ذخیره سازی همانند گوشت و مرغ، برخی کالاهای حائز اهمیت و خدمات عمومی نظیر خدمات زیربنایی و حمل و نقل و همچنین کالاهای استراتژیک که در گروه اول و دوم لیست همانند سیمان، محصولات فولادی و غیره تقسیم شده است که متاسفانه همین کالاها به ترتیب اولویت توسط دلالان از بازار جمع آوری می شود و در صورت نبود نظارت مستمر می تواند خللی بزرگ در مسیر هدفمندسازی یارانه ها ایجاد کند.
وی افزود: از آنجایی که احتکار اقلام و کالاهایی که مشمول قانون هدفمندسازی یارانه ها می شود می تواند برای اقتصاد کشور معضل ایجاد کند، لازم به نظر می رسد تا با وضع قوانین سختگیرانه در خصوص برخورد با محتکران از وقوع چنین اتفاقات تلخی پیشگیری کرد. در این خصوص قانون اخلال در نظام اقتصادی کشور بسیار روشن است و از آنجایی که هرگونه اقدام در خصوص ناکارآمدی قانون هدفمندسازی یارانه ها، نوعی اخلال در نظام اقتصادی کشور محسوب می شود می تواند حتی مجازات هایی تا اعدام را به همراه داشته باشد.
این کارشناس اقتصادی نگاه مثبت مردم و مسئولان به تبعات اجرای قانون را مورد اشاره قرار داد و گفت: دولت نیز باید متناسب با این دغدغه های مردمی قانون را اجرا کند.
تشکیل ستاد شایعه سازی
یک کارشناس با اشاره به این نکته که جریان فتنه با هدف سیاه نمایی و ناکارآمد نشان دادن نظام قصد دارد در مسیر اجرایی هدفمند سازی یارانه ها اخلال کند از تشکیل ستادی برای شایعه سازی در این حوزه خبر داد و گفت: براساس مشاهدات، این ستاد طی هفته های گذشته تشکیل و قرار است در مقاطع مختلف اجرای قانون، شایعات ساخته شده در اتاق های فکر خود را با هدف برهم زدن ثبات و نظم جامعه و ایجاد تشویش در جامعه باز نشود.
وی بخشی از شایعات مورد نظر جریان فتنه که به طور مستقیم قانون هدفمندسازی یارانه ها را نشانه رفته است اینگونه عنوان کرد: شایعاتی نظیر «دولت تنها تا 3 ماه قادر به پرداخت یارانه نقدی است، یارانه تحصیلی آموزش و پرورش حذف و هزینه های آب و برق و گاز مدارس از اولیاگرفته خواهد شد، در آمارها تقلب شده و دولت به زودی همه حسابها را مسدود می کند، دولت مجلس را تهدید کرده که یارانه ها را قطع می کند، یارانه یک دهم گرانی های پیش رو نخواهد بود و در پرداخت یارانه ها هم تبعیض قائل شده اند.» این روزها به سرعت در سطح جامعه پخش می شود.
این کارشناس اقتصادی هماهنگی این جریان با فعالیت های رسانه ای ضد انقلاب خارج نشین را قابل تامل دانست و گفت: جریان شکست خورده فتنه، مصمم است به اشکال مختلف در اجرای طرح هدفمندی یارانه ها اختلال ایجاد کند و برای این منظور فعالیت خود را با تشدید فعالیت رسانه ای جریان ضد انقلاب خارج از کشور هماهنگ کرده است.


:: برچسب‌ها: طرح تحول اقتصادی, هدفمند کردن یارانه ها