بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ٩:٤٦ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا
نظرات
یادداشت تحلیلی محمد سعید ذاکری/
سیری در موضع گیری دیرهنگام هاشمی رفسنجانی علیه ضد انقلاب

موضع اخیر آیت الله هاشمی رفسنجانی را می‌توان اقدامی کاملا رو به جلو و مفید به حال وی در میان مردم دانست اما در این میان نکاتی نیز قابل ذکر است...


آیت الله هاشمی رفسنجانی روز گذشته صریح ترین سخنان خود طی دو سال اخیر علیه ضدانقلاب داخلی و عوامل بیگانه در کشور را در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراد کرد. این سخنان که شاید بتوان پاسخی به درخواست فزاینده مردم،علما ،نخبگان و شخصیت های ذی نفوذ از وی برای موضع گیری قاطع علیه فتنه انگیزی جمعیتی ضد انقلاب و وابسته به سرویس های اطلاعاتی دشمن برشمرد را می توان پس از مدت ها، موضعی از سر دلسوزی نسبت به انقلاب اسلامی دانست.موضعی که اتخاذ آن پیش از این از شخصیتی همچون هاشمی رفسنجانی بسیار انتظار می رفت اما مع الاسف این سخنان با گذشت 22ماه از به راه افتادن ، شعله ور شدن و در نهایت افول این جریان ایراد شد.

اتخاذ این موضع دیر هنگام اما باز هم جای تقدیر و تشکر فراوان دارد. به خصوص آنکه وی در جلسه مجمع تشخیص خود به اجلاس آتی خبرگان نیز اشاره ای داشته و با محکوم نمودن اقدامات فتنه گران وضد انقلاب ،اقدامات ساختار شکن علیه انقلاب و نظام را مایه مخدوش شدن اصول مترقی نظام و انقلاب دانسته است. واقعیت آن است که مدت ها بود فکر سیاسیون و آحاد مردم از چنین ابراز نظری شفاف و بدون ابهام - علیرغم تاکیدات مکرر رهبری به خواص مبنی بر شفافیت مواضع از سوی آنان - از سوی رئیس فعلی مجلس خبرگان رهبری تنگ شده بود که در درخواست های علنی و غیر علنی از وی نیز حاکی از همین تشنگی عمومی برای مرزبندی وی با عناصر دشمن می کرد. مردم و نخبگانی که سوابق هاشمی رفسنجانی در انقلاب و جنگ را دیده بودند نمی پسندیدند که وی به عنوان یکی از همکاران جریان فتنه مطرح شود و مصادره او از سوی ضد انقلاب را به هیچ عنوان به صلاح نمی دانستند .این موضع اخیر هاشمی را می‌توان اقدامی کاملا رو به جلو و مفید به حال وی در میان مردم دانست اما در این میان نکاتی نیز قابل ذکر است :


اول آنکه خود جناب هاشمی نیز تصدیق می کند که پس از سکوت بسیار عمیق وی در جریان فتنه - علیرغم مطلوبیت موضع اخیر وی - این موضع گیری فعلی مادامی که به صورت عملی و عینی به منصه ظهور نرسد و منجر به قطع رابطه وی با کسانی که خود نیز آنان را ضد انقلاب دانست، نشود؛ موضعی ناکافی تلقی خواهد شد و شاید برخی از ریز بینان، آن را ناشی از نزدیکی انتخابات خبرگان و گامی در جهت ابقای وی در ریاست این مجمع وزین فقهی ارزیابی کنند.
ثانیا آن که اگر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عقیده دارد که در اجلاس قبلی خبرگان از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی -دامت برکاته - نسبت به نامزدی‌اش در ریاست خبرگان تاکیدی صورت گرفته بود - گرچه بنا بر اخبار رسیده این تاکید این بار از سوی رهبری به وقوع نپیوسته و معظم له نفیا و اثباتا هیچ موضعی برای نامزدی هاشمی در انتخابات اتی ابراز نفرمودند - در حال حاضر که نسبت به برخی اقدامات فتنه گران به درستی اعلام موضع نموده است، باید به این ابهام نیز پاسخ دهد که چرا وی چندی قبل - بنا بر خبر موثقی که در رسانه ها انتشار یافت - در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد که با حضور عنصر اصلی ضدانقلاب -میر حسین موسوی - برگزار شده بود در سخنان خود حالتی را تصویر کرده و اعلام کرده بود که ممکن است روزی نظام ما ولی فقیه نداشته باشد و باید در چینش هیئت امنای دانشگاه آزاد چنین زمانی نیز پیش بینی شود .آیا رئیس مجلس خبرگان رهبری در ذهن خود جمهوری اسلامی بدون ولی فقیه را تصور می کند که در آن صورت حتی دانشگاه آزاد نیز وجود داشته ولی اثری از ولی فقیه نبوده باشد؟

در این بین این سئوال نیز مطرح است که آیا موضع گیری اخیر هاشمی رفسنجانی در محکومیت ضد انقلاب را می توان موضعی جدید از وی تلقی کرد که با موضع وی در نماز جمعه آخر خود دارای زاویه هایی است؟ این در حالی است که وی در مراحل مختلف طی سال گذشته تاکنون بارها مواضع خود را همان مواضع اعلامی در نماز جمعه 26 خرداد خود دانسته بود .نماز جمعه ای که با استقبال گسترده ضد انقلاب مواجه شده و دشمنان با تمسک به مطالب هاشمی در آن در صدد القای شکاف در نظام و پی گیری حاکمیت دوگانه و حتی اعمال فشار و جسارت به ساحت رهبری معظم انقلاب و مردم متدین کشور برآمدند. تداوم موضع گیری های اخیر دشمن را بیش از پیش مایوس خواهد کرد.

در مورد اجلاس آتی خبرگان رهبری ونقش هاشمی رفسنجانی در آن نیز اما باید نکاتی را مد نظر قرار داد:

اول آنکه پس از ارتحال عالم زاهد، متقی و فقیه ولایت‌مدار و وارسته حضرت آیت‌الله مشکینی - رحمة الله علیه - خلاء وجود شخصیتی جامع، ولایی، اخلاقی، سیاسی، زاهد و متقی در رأس مهمترین نهاد مرتبط با ساختار ولایی انقلاب اسلامی - ولایت فقیه - به خوبی قابل حس بود. گرچه در بطن اعضای مجلس خبرگان نمونه‌‌هایی جایگزین از آن شخصیت وارسته یافت می‌شد، اما عنصر نزدیکی و قرابت با رکن اصلی حکومت اسلامی - ولی فقیه - اعضای این مجلس را بر آن داشت تا به نایب رئیس آن زمان مجلس خبرگان که همواره در نقش سیاسی این مجلس، نقش ایفا می‌کرد اعتماد کرده و هاشمی رفسنجانی را به عنوان رئیس جدید برگزینند.

از همین رو بود که در ابتدا، دست‌یابی هاشمی رفسنجانی به جایگاه ریاست خبرگان مورد استقبال تعدادی از نخبگان قرار گرفت. نخبگانی که سابقه دیرینه همراهی و آشنایی هاشمی رفسنجانی با مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای -مدظله - را معیار انتخاب خبرگان ارزیابی و این انتخاب را - علی‌رغم پذیرفتن نقاط ضعف‌ اطراف وی - در شمایلی کلی در جهت تقویت جایگاه خطیر ولایت فقیه و بسط ید ولی فقیه جامع زمان ارزیابی می‌کردند.

به دلیل شأن و اهمیت جایگاه خبرگان و افراد حاضر در آن اما همواره رقابت برای تعیین رئیس یا هیئت رئیسه، همچون اصل رقابت برای تصدی وکالت مردم در این مجلس فخیم و پرارج، تفاوتی ماهوی با سایر رقابت‌ها داشته و اساساً تبلیغ یا جمع‌آوری رأی و یا حتی معرفی در حدی بیش از حد معمول، معمولا صورت نگرفته و این رقابت‌ها کاملاً در سطحی بالا و بدون حاشیه برگزار شده است. گو آنکه چه برای انتخاب هاشمی رفسنجانی به عنوان وکیل مجلس خبرگان و چه برای انتخاب وی به عنوان رئیس پس از مرحوم آیت‌الله مشکینی تلاش‌های سازماندهی شده و منسجمی از سوی دفتر و برخی نزدیکان نسبی او همچون فرزند لندن نشین‌اش صورت گرفت، چنانچه تبلیغات پرحجم دیواری، رسانه‌ای، سیاسی و حتی تشکیل سازمان رأی و تشکیل کمیته صیانت از آراء و... که همگی گوشه‌ای از فعالیت‌های فراوان صورت گرفته برای دست‌یابی هاشمی به خبرگان و سپس به جایگاه ریاست خبرگان برای وی بود، حکایت از اهمیت این مقام برای اطرافیان‌اش داشت.

همان زمان البته این انتخاب منتقدان جدی پای فشرده‌ای نیز داشت. شاید همین نگاه انتقادی هم بود که هاشمی رفسنجانی با آن همه حجم لابی‌های سیاسی و رسانه‌ای را تنها 7 رأی از رقیب‌ بی‌ادعایش پیش انداخت.چرا که در آن رأی‌گیری، هاشمی رفسنجانی 41 رأی و آیت‌الله احمد جنتی 34 رأی را از آن خود کرد. این همه اما مربوط به وقایع مرتبط به قبل از سال 86 بود.دورانی که شاید بتوان عمر سیاسی هاشمی رفسنجانی پس از آن و در دو سال اخیر را به برهه‌ای جدیدتر و عیان‌تر از حیات سیاسی او تقسیم‌بندی کرد.

خود هاشمی رفسنجانی اما می‌گوید که در وی تغییری رخ نداده و او همان هاشمی پیش از این است. شاید هم چنین باشد اما واقعیت آن است که وجود برخی زاویه‌گیری‌ها در وی، طی دو ساله اخیر - سوای موضع گیری اخیر و مثبت وی علیه جریان ضد انقلابی داخلی - کاملاً محسوس‌تر و نمایان‌تر شده و حتی بسیاری از خوش‌باوران نسبت به شخص هاشمی رفسنجانی را نیز نگران ساخت. کسانیکه هاشمی رفسنجانی دهه 60 با آن موضعگیری‌ها علیه نظام استکبار را دیده بودندو همراهی همیشگی وی با امام راحل (ره) را دیده بودند، شاید دیگر توجهی به برخی حواشی افکار و رفتار وی نداشتند. تیزبینان می‌دیدند که وقتی قضایای مک فارلین پیش می‌آید یا بحث پذیرش قطعنامه 598 یا نظایر آن به میان کشیده می‌شود، پای هاشمی رفسنجانی به عنوان یک مؤلفه تأثیرگذار در میان است. تیزبین‌ترها برخورداری وی از روحیه «تحمیل‌گری» به بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را در محافل خصوصی و به صورت در گوشی به نقد می‌نشستند اما شاید حتی آنان نیز باور نمی‌کردند که هاشمی رفسنجانی طی دو ساله اخیر، شدت زاویه‌گیری بیشتری از گذشته نسبت به اندیشه‌های انقلابی و حتی مواضع سابق خود به نمایش گذاشته و دوستان انقلاب را اینچنین نگران و البته مخاصمان انقلاب اسلامی را چنین به وجد آورد. شاید از همین ناحیه است که انگیزه «تغییر» در ریاست خبرگان رهبری در محافل سیاسی، فکری، رسانه‌ای و البته جامعه علمی، فقهی و حوزوی مطرح و مورد استقبال و پذیرش جمع معتنابهی از وکلای ملت در خبرگان رهبری نیز واقع شده است.

بی‌شک اگر قرار بر آن باشد تا هاشمی رفسنجانی بار دیگر خود را برای ریاست خبرگان آتی نامزد کند - همچنانکه امروز رسانه‌های مختلف از اوج‌گیری فعالیت اطرافیان نسبی ، سببی ، دفتری و... وی در قم و تهران و شهرستانها و تشکیل ستادهایی سیاسی، رسانه‌ای و... برای تأثیرگذاری بر اعضاء، کاندیداهای احتمالی، جامعه نخبگی و سیاسی و نیز جامعه عموم مردم خبر داده و این خود دلیلی آشکار و گواهی صادق بر تمایل وی نسبت به نامزدی ریاست خبرگان است همچنانکه وی خود نیز از این تمایل در جلسه اخیر مجمع خبر داد - فضا و شرایطی فراهم می‌آید تا در فضایی منطقی و معقول، وی به دفاع از عملکرد پرابهام و حاشیه آفرین خود مخصوصاً طی دو ساله اخیر پرداخته و البته اجازه پرسش کردن از او، طلب توضیح از او - استیضاح - و نقد رفتار سیاسی و عملی وی میسر گردد.

این خود موهبتی الهی و البته از صدقه سر آزادی است که انقلاب اسلامی، آنرا به همگان اعطا کرد. این فضا، فضایی خواهد بود تا برخلاف چند ساله اخیر که هاشمی رفسنجانی همواره یکطرفه تنها خود سخن گفته و دیگران مجبور به شنیدن بوده‌اند، این بار در تعاملی دو طرفه هاشمی نیز بشنود و نسبت به آن پاسخگو باشد.

نوع سلوک رفتاری و گفتاری هاشمی رفسنجانی در ماجرای پیچیده و عمیق فتنه سال 88 شاید عمده‌ترین محوری است که به یقین از شخص وی در زمان تشکیل اجلاس خبرگان از او در صحن مجلس خبرگان پرسیده خواهد شد. اگر هاشمی رفسنجانی در فتنه طراحی شده توسط دشمن علیه انقلاب اسلامی و نظام و رهبری تنها به سکوت اکتفا می‌کرد - تقریباً شبیه آنچه که وی در ماجرای طراحی شده از سوی دشمن در سال 78 انجام داد - اولاً به خاطر وظیفه حقوقی او در جایگاه ریاست مجلس خبرگان و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، ثانیاً به خاطر احساس قرابت و همراهی وی با شخص مقام معظم رهبری، و ثالثاً به دلیل مطالبه جدی و امر قاطع رهبری به نخبگان و خواص در شفاف‌سازی مواضع‌شان نسبت به جریان فتنه و عدم سکوت جدی در این زمینه، شایسته عتاب و برخورد جدی با وی بود.

این تازه در جایی است که همگان شاهد همراهی‌های جدی هاشمی رفسنجانی با مثلث مجری فتنه سال 88 - خاتمی، موسوی و کروبی - بودند. گرچه موضع گیری روشن وی در جلسه اخیر مجمع تشخیص موضعی روبه جلو ارزیابی می‌شود اما به یقین وی باید به این پرسش عمومی پاسخ دهد که هاشمی که به محکوم نمودن اقدامات ضد انقلاب در 25 بهمن مبادرت ورزیده و اعلام کرده که تکلیف انقلاب با ضد انقلاب از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره مشخص بوده است. چرا وی در روز 25 بهمن اگر درست باشد‌، با یکی از سران کینه جوی فتنه - که همواره در لایه نفاق با نظام اسلامی مواجهه کرده است - ملاقات کرده و حتی - بنابر آنچه که در رسانه ها نیز منتشر شد- از وی خواستار تند کردن فضا شده بوده است. این تناقض در رفتار و گفتار بی تردید مورد سئوال خبرگان ملت نیز - همچون آحاد ملت واقع خواهد شد . اعضای مجلس خبرگان رهبری که شأنیت و اعتبار خود را از مقام ولایت فقیه و شخص ولی جامع عادل و فقیه برگزیده و والامقام اخذ می‌کنند، به یقین از هاشمی رفسنجانی خواهند پرسید که دیدارهای مکرر وی با سران و اصحاب فتنه 88 و هدایت‌ها و حمایت‌های وی از این جریان که تا مرز براندازی انقلاب و نظام اسلامی پیش رفتند و با درایت رهبری و حمایت مردم ناکام ماندند، با چه اهدافی صورت می‌گرفته و این دیدارها که پیش و پس از ماجرای فتنه ادامه یافته است چه تناسبی با جایگاه ریاست خبرگان رهبری دارد؟

اعضای مجلس خبرگان رهبری علاوه بر این با قطع و یقین هاشمی رفسنجانی را نسبت به نامه اهانت‌‌آمیز بدون "سلام والسلام " وی تنها چند روز مانده به برگزاری انتخابات حداکثری و 40 میلیونی نهم ریاست جمهوری مورد سئوال قرار خواهند داد. اینکه رئیس مجلس خبرگان رهبری در نامه‌ای که عصبانیت و خشم از سراسر آن هویداست، با لحنی بی‌ادبانه به محضر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی - مدظله - به نوعی چراغ سبز به فتنه‌‌انگیزی‌های پس از انتخابات نشان داده و آدرس ناکجاآبادی را در اختیار برخی قرار داد، بی‌شک مورد سئوال خبرگان ملت خواهد بود.

همچنین نوع رفتار خاندان هاشمی رفسنجانی در فتنه عمیق دشمن در سال 88 و عدم نهی وی و حتی همراهی‌های وی با آنان نیز باید مورد سؤال کنندگان قرار گیرد. علت اینکه همسر وی در روز رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری نهم، علناً و عملاً فتوای آشوب‌طلبی علیه ساختار نظام صادر می‌کند، یا اینکه مهدی در تمام مراحل انتخابات با ادعای نقش نیابتی از پدر، تمام‌قد وارد صحنه شده، به قول خود، ستاد جنگ تشکیل داده، رسانه‌های خارجی مغرض را به خط کرده، جنگ روانی را از یکسو و جنگ شهری را از سوی دیگر فرماندهی می‌کرد و سرانجام نیز به لندن - مأمن استعمارپیر - ماوا گرفته است، یا اینکه دختر وی به همراه جمع دیگری از خاندان هاشمی در تجمعات ضد انقلابی و غیر قانونی براندازی نظام اسلامی شرکت کرد، حتی در عملیات رسوای عاشورای 88 همراه با بهائیان، اعضای رسمی کومله، منافقین و سلطنت‌طلب‌ها حضور یافته و با تحریک عناصر ضد انقلاب، مایه‌های هتک حرمت عاشورا را با سخنان تحریک‌آمیز علیه نظام، انقلاب و شخص مقام معظم رهبری فراهم آورده و آن هنگام که از این اقدمات ساختارشکنانه از سوی دلسوزان نظام و انقلاب اسلامی انتقاد می‌شود، هاشمی رفسنجانی نه تنها از ساختار‌شکنان خاندان خود برائت نمی‌طلبد که تماماً به دفاع از خاندان و فرزندان خود روی آورده و منتقدین را به منافقین تشبیه می‌کند لا محاله مورد پرسش علما و مراجع و برجستگان مجلس خبرگان رهبری از هاشمی رفسنجانی قرار خواهد گرفت.

به یقین هاشمی که در سخنان جدید خود در آستانه انتخابات خبرگان از شدت علاقه خود به رهبری سخن می‌گوید خوب است که در جلسه خبرگان به صراحت از توهین های مکرر فرزندان و نوادگانش به ساحت رهبری معظم انقلاب اسلامی عذرخواهی کند.توهین هایی که نه تنها در جمع خصوصی و پنهانی که حتی در کف خیابان و در جمع ضد انقلاب فتنه گر نیز بارها از سوی آنان به ساحت رهبری تکرار شده است.

اینکه هاشمی رفسنجانی - رئیس فعلی مجلس خبرگان رهبری که عمر ریاست‌اش بر این جایگاه به کمتر از ده روز رسیده است - درنماز جمعه‌ای حاضر می‌شود و با نوع رفتار، سخنان و برخورد وی - این جایگاه خطیر و حساس در نظام اسلامی - تبدیل به مسجد ضراری علیه انقلاب اسلامی می‌شود، در آنجا ضد انقلاب و اپوزویسون که تا به حال حتی نماز نیز نخوانده با کف و صوت و هلهله، سخنان هاشمی را به استقبال می‌نشینند و سرانجام نیز با آتش زدن خیابان و معابر عمومی و حمله به نماز جمعه‌ای‌ها، تعقیبات این نماز بدون وضو را به پایان می‌برند، اما هاشمی رفسنجانی حاضر نمی‌شود که از این جماعت ضد انقلاب تبری جسته و حتی ماهها پس از آن، علی‌رغم تذکرات جدی علما، مراجع، دلسوزان، نخبگان و مردم به وی، همچنان مواضع خود را مواضع اعلام شده در آن نماز جمعه برمی‌شمرد و تناسب آن با جایگاه خطیر ریاست خبرگان رهبری، بدون تردید از موارد استیضاح وی در صحن مجلس خبرگان رهبری از سوی اعضای عالیرتبه این مجلس تأثیرگذار در فرآیند انقلاب اسلامی خواهد بود.

به یقین اعضای مجتهد ومتقی مجلس خبرگان رهبری در اجلاسیه قریب الوقوع علت دیدارهای مکرر هاشمی رفسنجانی با سران ضد انقلاب فتنه، را جویا خواهند شد و خواهند پرسید که به چه دلیل هرگاه که این دیدارها صورت می‌پذیرد در پس آن و تنها روزهای آتی آن، اتفاقات ناگواری علیه نظام از سوی سران فتنه ساماندهی می‌شود؟ اینکه چرا رئیس فعلی خبرگان - ان هنگام که لب به سخن نیز گشود حاضر نشد تا به صورت صریح علیه فتنه گران اظهار عقیده کرده و باز هم به صورت چند پهلو خواستار رعایت قانون! شده بود.

در این بین مجتهدان و عالی‌رتبگان مجلس خبرگان رهبری شاید از هاشمی رفسنجانی بپرسند که طرح و پیگیری مباحثی همچون شورای فقاهت - علی‌رغم وضوح بطلان صریح آن در حوزه فقه و سیاست و نیز عقل اجتماعی - با چه اهداف نهان و خطرناکی در پس پرده همراه است و اصرار وی بر طرح این مباحث در میان نخبگان حوزوی و دانشگاهی و نیز پیگیری عملیاتی آن با چه انگیزه‌‌هایی صورت می‌گیرد؟

فرزانگان و بلندمقامان مجلس خبرگان رهبری که در سابقه خود نصب قائم مقام رهبری و سپس عزل وی از این مقام - پس از مشاهده ساده‌لوحی، همراهی او با منافقین و تأثیرپذیری وی از آنان - را یدک می‌کشند، یقیناً علت ابراز خرسندی و خوشوقتی دشمنان تابلودار مردم ، نظام و انقلاب اسلامی از برخی مواضع هاشمی رفسنجانی و القای بیش از پیش طرح خود خوانده حاکمیت دوگانه در ایران با تمسک به مواضع وی را از او جویا خواهند شد .

فرصت اجلاسیه آتی مجلس خبرگان رهبری محملی خواهد بود تا اعضای این مجلس علت دل بستن سران فتنه به حمایت هاشمی رفسنجانی در معادلات داخلی، نامه‌نگاری‌های آنان به وی به عنوان رئیس خبرگان رهبری و انتظار رودرویی وی با جایگاه خطیر رهبری را از وی جویا شوند و بپرسند که این سیلی‌خوردگان چه در رفتار و عمل هاشمی دیده‌اند که اینچنین امیدوارانه او را تنها محمل مهیاکننده تاخت و تاز خود به نظام و انقلاب و رهبری می‌شناختند؟

همچنین فرصت نامزدی‌ هاشمی رفسنجانی در تصاحب ریاست خبرگان رهبری می‌تواند فرصتی مغتنم برای پاسخگویی وی نسبت به بیانیه‌های اخیر وی همچون نامه‌ وی در 19 دیماه سال جاری باشد. اجلاس آتی خبرگان رهبری ثابت خواهد کرد که هاشمی رفسنجانی که گاه و بیگاه - شاید به عقیده برخی صاحبنظران برای باصطلاح برخورداری از نوعی امتیازگیری از نظام - سخن از عدم علاقه به پست و مقام و تمایل برای بازنشسته شدن از قدرت و سیاست می‌زند، به چه دلیل نسبت به وامدارسازی برخی از نخبگان و حتی اعضای فخیم مجلس خبرگان رهبری و یا بستگان آنها در هیئت‌های امنای دانشگاه آزادی اسلامی در شهرستانها - اعتراضی نکرده و این تناقض گفتاری و رفتاری را چگونه توجیح می نماید؟ این فرصت، محملی تاریخی برای ایضاح مواضع چندپهلویی است که از سوی برخی خواص اتخاذ می‌شود، وبدین ترتیب شاید بتوان امید داشت تا نوبت پاسخگویی فرا رسد؟

در این بین امید است که برخی اخبار نگران‌کننده نسبت به اعلام قریب‌الوقوع عدول هاشمی رفسنجانی از مواضع سال‌های گذشته خود نظیر قضایای لانه جاسوسی، عزل قائم مقام رهبری، پایان جنگ و... صحت نداشته باشد که در غیر این صورت نمایندگان مجتهد و با تقوای مجلس خبرگان رهبری باید پیرامون این فاصله‌گیری‌ها و تناسب آن با جایگاه ریاست خبرگان رهبری نیز از وی توضیح بطلبند.
یادداشت از: محمدسعید ذاکری


:: برچسب‌ها: هاشمی رفسنجانی, فتنه سبز