بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
 
نوشته شده در ۱۳٩٠/۱٠/٧
ساعت : ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ
نویسنده : رضا
نظرات
فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت وگو با ایرنا

دستاوردهای مرحله نخست رزمایش ولایت 90 خارج از تصور بود

چابهار- فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تحسین سرعت عمل، عشق و علاقه دریادلان کشورمان در مرحله نخست رزمایش بزرگ دریایی ولایت 90، این مرحله را موفقیت آمیز ارزیابی کرد و گفت: دستاوردهای به دست آمده خارج از تصور بود.

لینک تماشای فیلم بازتاب رزمایش در رسانه‌های خارجی


یگان های نیروی دریایی ارتش در مرحله نخست رزمایش ولایت 90 که از روز شنبه هفته جاری آغاز و به مدت سه روز ادامه داشت، در مناطق مورد نظر مستقر شدند و بامداد امروز (سه شنبه) مرحله دوم (تاکتیکی) این رزمایش را آغاز کردند.

امیردریادار 'حبیب الله سیاری' در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا به منطقه عمومی رزمایش ولایت 90 نیروی دریایی ارتش درباره مرحله نخست رزمایش افزود: نیروهای خودی در قالب نیروهای آبی گسترش خود را در سواحل و مناطق تعیین شده دنبال کردند و این گسترش تا اواخر روز گذشته (دوشنبه) با موفقیت به پایان رسید.

وی با بیان این که تصور می کردیم زمان بیشتری برای گسترش نیروها در منطقه عملیاتی نیاز است، افزود: با سرعت عملی که در یگان ها وجود داشت، یگان های توپخانه، اطلاعات، موشکی، جنگ الکترونیک (جنگال) و سایر یگان ها توانستند سریع تر از زمان پیش بینی شده در محل های تعیین شده استقرار یابند.

 

** دستاوردها خارج از تصور هستند

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: اهدافی را که ما در مرحله آمادگی و گسترش به دست آورده ایم خارج از تصور بود که نشان دهنده میزان بالای علاقه مندی و عشقی است که در نیروهای یگان ها وجود دارد.

امیردریادار سیاری با تاکید بر این که مرحله گسترش و استقرار یگان ها بیش از اتمام زمان تعیین شده حائز اهمیت است، افزود: در جریان گسترش یگان های شناور اعم از ناو، ناوشکن ها، زیردریایی ها، بالگردها، هواپیماهای بدون سرنشین و تیپ و گردان ها و سامانه های موشکی باید از یگان مادر حرکت می کردند و در چند صد کیلومتر دورتر مستقر می شدند که این مرحله با موفقیت دنبال شد.

وی خاطرنشان کرد: آن چه که در این مرحله ارزیابی می شود، تنها حرکت یگان ها نیست، بلکه قدرت تحرک، سرعت استقرار و قابلیت انعطاف است و بدین ترتیب قابلیت انعطاف، سرعت عمل، ابتکار و خلاقیت فرماندهان در بهره گیری از تجهیزات در انجام ماموریت محوله سنجیده می شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان این که مرحله گسترش در رزمایش ولایت 90، بسیار نوآورانه بود، گفت: زمانی در رزمایش های این نیرو سخن از ابتکارات برگرفته از طرح های غربی و شرقی بود اما امروز تمامی تاکتیک ها و تکنیک های خلق شده توسط تفکر جوان ایرانی است که مبتنی بر تجربیات هشت سال دفاع مقدس به ویژه در منطقه خلیج فارس است.

امیر دریادار سیاری اظهار داشت: ما تجربه هایی را که در این منطقه در جریان دفاع مقدس به دست آورده ایم توانسته ایم با موفقیت در عرصه دریاهای آزاد اجرا کنیم و در طول سه سال گذشته، تجربه هایی بسیار ارزشمند و گرانقیمتی در عرصه حضور در زیر دریا، سطح دریا و استمرار حضور و استفاده از تاکتیک های جدید، ابتکارات و خلاقیت ها داشته ایم.

وی فناوری های به کار گرفته شده از سوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را بسیار قابل توجه خواند و گفت: این توانمندی علمی و فنی ما به حدی است که امروز یگان های شرکت کننده در رزمایش در عرصه بزرگی تا مدار 20 و 10 درجه گسترش پیدا می کنند که این امر نیازمند توانایی فنی بالا است.

 

** تداوم برقراری امنیت شناورهای ایرانی با وجود برگزاری رزمایش

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین اعلام کرد: با وجود برگزاری رزمایش بزرگ ولایت 90 ، این نیرو به تامین امنیت شناورهای نفتکش و تجاری کشورمان در خطوط مواصلاتی ادامه می دهد.

وی خاطرنشان کرد: ماموریت ناو گروه های نیروی دریایی ارتش قبل از رزمایش، در حین رزمایش و حتی پس از آن تفاوتی نمی کند و آنها به انجام ماموریت های محوله همچنان ادامه می دهند.

امیر دریادار سیاری تاکید کرد: ناوگروه های جمهوری اسلامی ایران حتما در منطقه حضور دارند و در آینده نیز حضور خواهند داشت و به حمایت از شناورهای نفتکش و تجاری ایرانی ادامه می دهند.

وی یادآور شد: ناوگروه های حاضر در منطقه در مقطع کنونی در قالب نیروهای نارنجی (نیروی دشمن فرضی) در این رزمایش شرکت دارند و همزمان به تامین امنیت شناورهای نفتکش و تجاری ادامه می دهند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان این که نیروهای نارنجی به سمت مدار 20 درجه حرکت کرده و در محل های مشخص شده مستقر شده اند افزود: این که این نیروها در منطقه چه کار می کنند و چگونه رفتار خواهند کرد؟ بنا بر خلاقیت و ابتکارات فرمانده نیروهای نارنجی است که تاکتیک های خود را دنبال خواهند کرد.

مرحله تاکتیکی رزمایش بزرگ ولایت 90 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از یک دقیقه بامداد امروز (سه شنبه) آغاز شد.

محدوده عملیاتی رزمایش بزرگ ولایت 90 حد واسط تنگه هرمز، دریای عمان ، آب های آزاد شمال اقیانوس هند تا مدار 20 درجه شمالی است. این رزمایش در بعد اطلاعاتی ، مناطق آب های آزاد شمال اقیانوس هند تا مدار 10 درجه شمالی و خلیج عدن را در برمی گیرد.

این رزمایش که در چهار مرحله پیش بینی شده است، 13 دی ماه پایان خواهد یافت.


:: برچسب‌ها: ارتش جمهوری اسلامی ایران, نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران, رزمایش