بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ٦:٤۱ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا
نظرات

میزان مشارکت مردم در انتخابات کنگره امریکا و مقایسه آن با انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران - قسمت اول

یکی از اصول اساسی و مهم نظام سیاسی ایالات متحده آمریکا نظام نمایندگی است و می‌توان گفت دراین کشور تقرییاْ بیش از هر کشور دیگری انتخابات برگزار می‌شود. این انتخابات در سطوح دولت فدرال، دولت‌های ایالتی و محلی برپا می‌شود. به عبارت دیگر تقریباْ بسیاری از مشاغل از ریاست جمهوری تا مدیران مدارس ویا فرودگاهها توسط مردم برای دورهای مشخصی انتخاب می‌شوند.بر اساس آمارهای موجود در سراسر ایالات متحده آمریکا، بیش از ۵۰۰ هزار شغل از طریق انتخابات توزیع می‌شود که ۵۳۷ سمت در سطح فدرال، ۸۰۰۰ سمت در سطح دولت‌های ایالتی، و ۴۹۴ هزار سمت نیز در سطح دولت‌های محلی است.

در سطح دولت فدرال، رئیس جمهور از طریق یک سیستم دو مرحله‌ای انتخابات از یک سو توسط مردم و از سوی دیگر توسط هیات‌های انتخابی موسوم به الکترال کالج برای ۴ سال برگزیده می‌شود.

یک پوستر انتخاباتی از سال ۱۹۰۰

نمایندگان کنگره نیز مستقلاْ توسط آراء مردم انتخاب می‌شوند. ملاک انتخاب نمایندگان مجلس نمایندگان جمعیت بخش‌های انتخاباتی است و به ازاء هر ۵۷۰ هزار نفر یک نماینده به مجلس نمایندگان راه پیدا می‌کند که تعداد ۴۳۵ نفر را شامل می‌شود. در حالیکه هر ایالت بدون احتساب بزرگی و کوچکی ، ۲ نماینده در سنا دارد. بدین ترتیب تعداد سناتورها صرفاْ ۱۰۰ نفر است که برای یک دوره ۶ ساله انتخاب می‌شوند.


تنها قوه‌ای که اعضاء آن از طریق غیر مستقیم برگزیده می‌شود، قوه قضائیه و یا قضات دیوان عالی فدرال است. ۹ قاضی بلند پایه دیوان عالی فدرال و همچنین قضات دیگر محاکم قضایی با معرفی رئیس جمهورو تصویب سنا انتخاب می‌شوند. مدت فعالیت قضات دیوان عالی فدرال مادام العمراست .

در سطح ایالت‌ها نیز، تقریباْ همین روند تکرار می‌شود. فرمانداران به عنوان روسای قوای مجریه همانند رئیس جمهور برای ۴ سال برگزیده می‌شوند و هم‌زمان نیز نمایندگان مجالس قانونگذاری ایالتی انتخاب می‌گردند.

پایین ترین میزان رضایت مردم آمریکا از کنگره طی 24 سال اخیر

آمریکائیان امروزه، بی¬نهایت از عملکرد کنگره ناراضی می¬باشند و این موضوع می¬تواند صدمات بسیاری را در انتخابات میانه¬ای بر دموکرات¬ها وارد آورد. در حال حاضر 37% نظر مساعدی نسبت به کنگره دارند، در حالی که دیدگاه 52% از مردم آمریکا نسبت به کنگره منفی است. از ماه آوریل عقاید مثبت نسبت به کنگره به میزان 13 درصد کاهش یافته است و در حال حاضر در پایین¬ترین حالت خود در بررسی¬های بیش از دو دهه اخیر مرکز تحقیقاتی "پیو" قرار دارد.
آمار مقبولیت امروز کنگره در چندین نقطه زمانی بااهمیت از جمله پیش از انتخابات میان¬دوره¬ای سال 2006(41%)، در طول دادگاه محاکمه کلینتون(48% در ژانویه 1999) و در طول توقف خدمات غیرضروری توسط دولت در اواخر سال 1995 (42% در ژانویه سال 1996) پایین¬تر از آمار مقبولیت آن در طول دو دهه گذشته بوده است.
در حال حاضر مقبولیت کنگره در میان دموکرات¬ها 55% می¬باشد که این میزان پایین¬تر از 66% در ماه آوریل و 60% در ژانویه است. در میان گروه¬های مستقل، از ماه آوریل آمارهای مثبت 16 درصد افت داشته¬ و از 47% به 31% رسیده¬اند. در ماه ژانویه، 32% از رای دهندگان مستقل نسبت به کنگره از دیدگاه مثبتی برخوردار بودند. دیدگاه جمهوری¬خواهان نسبت به کنگره به طور قابل توجهی منفی است، امروزه، 25% از جمهوری¬خواهان نسبت به کنگره نظر مساعد و 67% از آنان نظری منفی دارند.

مشارکت پایین مردم امریکا و تلاش برای جبران آن با فرافکنی

با توجه شدت یافتن بحران اقتصادی در آمریکا و نبود چشم اندازی روشن از آینده، شکاف طبقاتی در این کشور بسیار تشدید شده است. ایالات متحده در بین کشورهای صنعتی دنیا یکی از ناعادلانه‌ترین سیستم­های مالیاتی دنیا را دارد که ثروتمندان را بر بقیه‌ی اقشار جامعه ترجیح می‌دهد. نظام اقتصادی این کشور طی 200 سال گذشته همواره بر تقدس ثروت استوار بوده است. به عبارت دیگر در جامعه‌ی آمریکا، با ارزش­ترین کار، کسب سود است و افرادی موفق شناخته می‌شوند که سرمایه‌یبیش‌تری به دست آورندو افراد کم درآمد و فقیر هیچ شانسی برای زندگی ندارند. در ایالات متحده کسی که درآمد بیش‌تری دارد، بخش کم‌تری از دارایی‌های خود را نسبت به دارندگان درآمد متوسط و پایین باید برای مالیات بپردازد. اوباما نیز تلاشی برای اصلاح اخذ مالیات‌های نابرابر از مردم آمریکا نکرده است و اکثریت مردم این کشور از بی‌تحرکی او در طول این 3 سال رضایت ندارند. (جدول2) اگرچه رییس جمهور آمریکا به تازگی و در سال پایانی زمامداری خود برای جلب اعتماد از دست رفته‌ی مردم و کسب رأی، شعار تغییر سیستم مالیاتی آمریکا را داده است.

در واقع راهبرد ایران هراسی، از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در دستور کار سیاستمداران آمریکایی و اروپایی قرار گرفت. با پیروزی انقلاب اسلامی، سیاستمداران غربی تلاش فراوانی نمودند تا با ایجاد یک دشمن فرضی، مانع از رشد و بالندگی نظام سیاسی مبتنی بر دین اسلام در ایران شوند. انقلاب اسلامی ایران طرحی نو در جهان با خود به همراه آورد، گفتمانی که با اقبال بسیاری در بین مسلمانان، مستضعفان و محرومان جهان روبه‌رو شد. آمریکایی­ها با به کارگیری انواع ترفندها در پی بی فروغ نمودن این انقلاب در اذهان جهانیان بودند.

فعالین جنبش ضد جنگ نیز در 41 شهر آمریکا و چند کشور دیگر تظاهراتی را در 15 بهمن در همبستگی با مردم ایران انجام دادند. این تظاهرات دور محور این شعار‌ها انجام شد: «با جنگ مخالفت کنید!»، «با تحریم‌ها مخالفت کنید!»، «با دخالت‌ها در ایران مخالفت کنید!»و «با ترور‌ها در ایران مخالفت کنید!» ساکنان یک شهر آمریکا حتی پا را در این مخالفت فراتر گذاشته و کار را به شورای شهر کشاندند. ارگان قانون‌گذار شهر «شارلوتسویل»[4]در ایالت ویرجینیا به تازگی قطعنامه‌ای را صادر کرد که به نظر می‌رسد، در نوع خود اولین در آمریکا باشد. در این قطعنامه نه تنها با جنگ برضد ایران مخالفت شده بلکه خواسته شده است که حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی و جنگ‌های زمینی فعلی آمریکا نیز متوقف شود. طبق نظرسنجی جدیدی نیز که مرکز پژوهشی «پیو»[5] انجام داده است، حدود 81 درصد مردم آمریکا اعتقاد دارند که رییس جمهور باید تمرکزش بر مسایل داخلی باشد و تنها حدود 9 درصد معتقدند که اولویت باید مسایل خارجی باشد.

مشارکت انتخاباتی در ایران و سایرکشورهای جهان

معمولا میزان حضور مردم در پای صندوق‌های رأی، یکی از شاخص‌های توسعه سیاسی در هر کشوری محسوب می‌شود و نمایانگر تعلق خاطر مردم به کشور و سرزمین خود است، زیرا معنا و مفهوم نماد مردم‌سالاری و اعلام وفاداری مردم و رضایتمندی آنان از نظام، از میزان مشارکت جدی مردم در عرصه‌های مختلف ملی، بویژه انتخابات حاصل می‌شود.

در این رابطه باید گفت که میزان مشارکت انتخاباتی در کشوری مانند آمریکا، به طور میانگین حدود 48 درصد بوده است و در برخی سال‌ها به طور مثال، 1986 و 1998 به 36 درصد نیز رسیده است. میانگین مشارکت مردم در انتخابات طی چند سال اخیر در لهستان حدود 51 درصد، سوئیس 54 درصد، جمهوری آذربایجان 47 درصد و پاکستان تقریبا 45 درصد بوده است. این میزان مشارکت، بویژه در کشورهای غربی و در سال‌های اخیر، به دلیل بحران‌های سیاسی و اقتصادی و نارضایتی مردم از سیستم سرمایه‌داری و لیبرالیسم، کمتر نیز شده است. در بسیاری از کشورهای همسایه نیز انتخابات در سطوح پایین، به صورت نمایشی و با مشارکت حداقلی اقشار مختلف مردم صورت می‌پذیرد.

 درصدمشارکت مردم در انتخابات کنگره امریکا و مقایسه آن با انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران - قسمت دوم

مقایسه انتخابات مختلف از سال 2000 تاکنون، در ایالات متحده آمریکا با ایران

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی‌ایران، تاکنون بیش از 33 انتخابات در موضوعاتی نظیر رفراندوم جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، تدوین قانون اساسی، انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی‌ در کشور ما انجام پذیرفته است

با این وجود، در جمهوری اسلامی ‌ایران عمدتا انتخابات وسیع با مشارکت مردمی برگزار می‌شود. شایان ذکر است که اولین انتخابات جمهوری اسلامی ‌تنها 45 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یعنی در 12 فروردین 1358، برگزار گردید که این موضوع در جهان بی‌سابقه است و کوتاه‌ترین زمان برگزاری انتخابات در یک کشور پس از به ثمر رسیدن انقلاب در آن کشور محسوب می‌شود. نکته قابل توجه و برجسته دیگر این است که در این انتخابات بیش از 98 درصد از واجدین شرایط در رأی‌گیری شرکت کردند.

در حالی که عرف بین‌المللی شرکت 25 تا30 درصد مردم در انتخابات را برای مشروعیت آن کافی می‌داند، همان گونه که ملاحظه می‌شود، همواره میزان مشارکت در انتخابات مجلس در کشورمان بالاتر از نیمی از واجدین شرایط بوده است.این در حالی است که نظام جمهوری اسلامی در طول 32 سال گذشته با دسیسه‌های مختلف از سوی بیگانگان و مزدوران داخلی آنان مواجه بوده است از سوی دیگر، میزان شرکت مردم در انتخابات در این 8 دوره، دال بر رضایت عمومی ‌و نیز علاقه و اعتماد به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی است. اما آنچه در این مقطع اهمیت دارد، شیطنت‌های اخیر بیگانگان در افزایش تحریم‌ها و جنگ رسانه‌ای شدید علیه جمهوری اسلامی با هدف کاهش حضور مردم در انتخابات است.

درصد مشارکت مردم امریکا نیزدرجدول زیر آمده است

 

 

 

 

میزان مشارکت مردم در انتخابات کنگره امریکا و مقایسه آن با انتخابات مجلس جمهوری اسلامی ایران - قسمت سوم

در مجموع هشت انتخاباتی که برای تعیین ترکیب اعضای خانه ملت برگزار شده، انتخابات مجلس پنجم با حضور 71 درصد واجدین اخذ رای، در بالاترین لیست جایگاه قرار دارد و مجلس هشتم با غیبت 49 درصد واجدین اخذ رای در انتخابات اسفند 86 در پایین ترین جایگاه است. در تمامی ادوار مجلس، بیش از 50 درصد واجدین اخذ رای در انتخابات حضور یافتهاند.

 منبع:

http://asarefetneh.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=586:1390-12-09-14-48-26&catid=15:1389-11-15-00-25-50&Itemid=37


:: برچسب‌ها: فتنه سبز, انتخابات مجلس نهم, جبهه پایداری انقلاب اسلامی