بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ٧:٢٧ ‎ق.ظ
نویسنده : رضا
نظرات

ساعاتی پس از بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی علیه السلام، در مورد دلیل اصلی دشمنی‌های جبهه استکبار با ملت ایران و نظام اسلامی، وزیر امور خارجه امریکا با اعلام مستثنی شدن 11 کشور از اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران، رسماً شکست این طرح پر سر و صدا را اعلام کرد.


به گزارش رجانیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر روز گذشته در بیانات مهمی، دلیل اصلی دشمنی‌های جبهه استکبار با ملت ایران و نظام اسلامی را ذخایر عظیم نفت و گاز در ایران برشمرند و با یادآوری رو به اتمام بودن ذخایر انرژی در غرب، تأکید کردند که قدرت‌های استکباری به خاطر تأمین منابع راهبردی‌شان می خواهند کشورهای دارای منابع نفت در دست آنها همچون موم باشند اما جمهوری اسلامی در مقابل خواسته های نامشروع آنها همچون شیر ایستاده است.

ایشان افزودند: کسانی که خیال می کنند با عقب نشینی در مسئله هسته ای، دشمنی امریکا تمام می شود دچار غفلتند چرا که در منطقه ما کشورهای دارای سلاح هسته ای نیز وجود دارند اما امریکا هیچ حساسیتی به آنها نشان نمی دهد پس علت دشمنی زورگویان، مسئله هسته ای و حقوق بشر نیست بلکه پاسداری غیرت‌مندانه ملت و نظام اسلامی از منابع ملی نفت و گاز، علت این خصومت‌هاست.

رهبر معظم انقلاب همچنین، به برآورد و اشتباه محاسباتی غرب در قبال جمهوری اسلامی ایران مبنی بر امکان تضعیف یا عقب‌نشینی نظام اسلامی با تهدید و تحریم اشاره کردند و یک بار دیگر پس از نماز جمعه 14 بهمن سال 90، بر راهبرد "تهدید مقابل تهدید" ایران تأکید کردند.

در عین ساعاتی پس از این بیانات مهم و در شرایطی که قیمت نفت ایران در روزهای گذشته به 126 دلار رسیده و بنا به اذعان شبکه بلومبرگ، میزان صادرات نفت ایران نیز در بالاترین سطح نسبت به سه سال گذشته قرار دارد، وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی که نشان دهنده شکست تلاش‌های ضد ایرانی است، اذعان کرد که واشنگتن یازده کشور را از اعمال تحریمها علیه ایران مستثنی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیلاری کلینتون برای توجیه این عقب‌نشینی آشکار گفت: چون کشورها هم اکنون واردات نفت خود از ایران را کاهش داده اند، 10 کشور اتحادیه اروپا به علاوه ژاپن از اعمال تحریم های سخت جدید علیه ایران مستثنی شده اند.

وی این 10 کشور عضو اتحادیه اروپا را بلژیک، انگلیس، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان و اسپانیا اعلام کرد.

 کلینتون افزود: اقداماتی که از سوی این کشورها اتخاذ شده، ساده نبود، آنها باید نیازهای خود به انرژی را در یک برهه زمانی حساس برای اقتصاد جهانی مورد بررسی مجدد قرار داده و شروع به یافتن جایگزین‌هایی برای نفت ایران می کردند.

همچنین وزیر خارجه آمریکا در اظهارات خود در خصوص این کشورها به ژاپن اشاره کرد و مدعی شد: این کشور موفق شده واردات نفت خود از ایران را به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش دهد و دیگر کشورها هم باید از الگوی ژاپن پیروی کنند.

یونان، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه بزرگ‌ترین وارد کنندگان نفت ایران از اروپا هستند که حدود سه ماه پیش، به‌دنبال تصویب واردات نفت از ایران در اتحادیه اروپا، سه کشور اول مخالفت‌های جدی خود را در این زمینه اعلام کردند. در عین حال، اتحادیه اروپا به این کشورها شش ماه زمان داده بود تا تحریم‌ها را اعمال کنند.

کارشناسان، این مهلت‌دهی را به سه دلیل عمده "یافتن جایگزین نفت ایران و زمان داشتن کشورهایی مانند عربستان برای افزایش سطح تولید"، "اعمال تغییرات لازم در پالایشگاه‌های اروپا متناسب با نفت جدید" و "گذر از زمستان سرد در اروپا" عنوان می‌کردند.

با این حال، ایران در اقدامی پیش‌دستانه سفیران شش کشور اروپایی را به وزارت خارجه فراخواند و به آن‌ها اولتیماتوم داد که جمهوری اسلامی برای فروش نفتش نیاز به تضمین دارد که بتواند پول آن را بگیرد و با تحریم‌های اعمال شده در بخش پولی مالی علیه بانک مرکزی ایران، اکنون این تضمین وجود ندارد، بنابراین، چنانچه همچنان به خرید نفت از ایران تمایل دارید، باید قراردادهای نفتی سه تا پنج ساله ببندید و در مورد نحوه پرداخت پول نفت خریداری شده نیز تضمین بدهید.

این اولتیماتوم که در واقع به معنی بی‌اثر کردن هم‌زمان تحریم نفت و بانک مرکزی ایران بود، بازار انرژی را به شدت تحت تأثیر قرار داد، به‌طوری که قیمت نفت ایران افزایش قابل توجهی یافت و در مقابل، بازارهای انرژی دنیا نیز به احتمال بستن شیرهای نفت ایران به روی اروپا واکنش نشان دادند، به‌طوری که حتی قیمت بنزین در امریکا افزایش زیادی داشت و اوباما مجبور شد اعتراف کند که این افزایش قیمت‌ها به‌دلیل لفاظی‌ها علیه ایران است.

به هر حال، با مسثتنی کردن این 11 کشور از اعمال تحریم نفتی علیه ایران، می‌توان مطمئن شد که آخرین تیر تحریم علیه ایران که مقام‌های کاخ سفید از آن به‌عنوان فلج کننده‌ترین تحریم‌ها و گلوله طلایی یاد می‌کردند، مشقی بوده و در حالی‌که امریکا و برخی از کشورهای اروپایی انتظار داشتند که ایران با ترس از جنگی بودن این گلوله، از ترس مرگ، خودکشی کند، اکنون با جا خالی ندادن جمهوری اسلامی، بی‌آبرویی گلوله مشقی فقط برای شلیک کنندگان آن باقی مانده است.

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز 10 اسفند سال 90 خود (دو روز قبل از انتخابات مجلس) تأکید کردند که جبهه استکبار به آخرین تیرهای خود علیه ملت ایران رسیده است.

چند ماه پیش در زمانی که کنگره امریکا در حال تصویب تحریم بانک مرکزی ایران بود، دیوید کوهن معاون وزیر خزانه‌داری امریکا که نفر شماره یک پی‌گیری کننده تحریم‌ها علیه ایران در امریکا است، تأکید کرد که این تحریم موجب مجازات متحدان‌مان خواهد شد. در زمینه تصویب تحریم نفت ایران نیز همین نگاه در میان کارشناسان وجود داشت، به‌طوری که برخی معتقد بودند اعمال این تحریم‌ها فقط به ضرر متحدان اروپایی و آسیایی امریکا تمام خواهد شد، قیمت نفت بالاتر خواهد رفت و در آن‌صورت حتی اگر ایران، نفتش را به قیمت پایین‌تری به متحدانش مانند چین بفروشد، ضرر نکرده است و از سوی دیگر، رفتار ایران از الگوی فشار پیروی نمی‌کند؛ این یعنی یک بازی دو سر باخت برای امریکا و متحدانش.


:: برچسب‌ها: امام خامنه ای, منطق نظامی آمریکا, تحریم, قطعنامه تحریم ایران