بهشت ایران
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ من خوش آمدی. به استحضارتان می رسانم که انتشار اخبار صحیح و مقابله با شایعات آرمان من است.از نظرات سازنده شما هم استقبال می کنم.
 
 
ساعت : ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ
نویسنده : رضا
نظرات
گزارش های رسيده از نجف حاکی است که محاصره منزل آيت الله سيد علی سيستانی، از مراجع شيعه، پايان يافته است.

شيعيان ايران، کويت و لبنان خواستار آن شده بودند که از آيت الله سيستانی در مقابل اعضای مسلح متعلق به گروه جماعت صدرثانی، محافظت شود.

محاصره کنندگان به او چهل و هشت ساعت فرصت داده بودند که کشور را ترک کند، ولی اکنون گزارش ها حکايت از آن دارد که رهبران قومی با مذاکره توانسته اند به محاصره پايان دهند.

پيشتر، در پی انتشار گزارش مربوط به اين محاصره، دفتر آيت الله سيستانی اطلاعيه ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) دفتر آيت الله سيستانی ضمن اعلام به همه‌ مسلمانان جهان كه "عتبات مقدسه و حيات مراجع عظام در نجف اشرف در آستانه‌ خطر جدی است، مسئوليت هر گونه تعرض به امنيت اين شهر مقدس و حيات مراجع و فاضلان حوزه‌ نجف و مراكز دينی عراق" را بر عهده نيروهای ائتلافی دانسته است.

اين اطلاعيه از تمام دولت‌های اسلامی و عربی و سازمان‌های دولتی و تمام مومنان خواسته كه به مسئوليت دينی خود در رفع خطر گسترده و غافلگيرانه‌ از حوزه‌ نجف اشرف به استواری و درستی عمل كنند.


اطرافيان آيت الله سيستانی می گويند محاصره از روز (دوازدهم آوريل) شروع شده بود، در حالی که بنابر برخی گزارشها، آيت الله سيستانی پيش از آغاز محاصره خانه خود را ترک کرده اما پسرش در خانه مانده بود.

هنگامی که نيروهای آمريکايی در مسير پيشروی خود به بغداد به شهر نجف رسيدند از قول آيت الله سيستانی نقل شد که او از پيروان خود خواسته است تا بی طرف بمانند.

وی با مرجعيت مذهبی خود نقش مهمی در برقراری آرامش در شهر نجف و ديگر نواحی شيعه نشين عراق دارد که هم اکنون با وضعيت بی قانونی و هرج و مرج مواجهند.

گزارشها حاکی از اين است که محاصره کنندگان منزل وی، شعارهايی می دادند که حاکی از خشم ايشان از غيرعرب بودن آيت الله سيستانی بود.

بنابر گزارشها محاصره کنندگان منزل آيت الله سيستانی گروهی بودند که خود را جماعت صدرثانی می نامند و رهبری گروه را سيد مقتدی صدر، فرزند بيست و دو ساله آيت الله سيد محمد صدر در دست داشت که بتازگی لباس روحانيت بر تن کرده است.

آيت الله سيد محمد صدر از روحانيان بلندپايه عراق بود که چهار سال پيش همراه با دو پسرش در نجف ترور شد و مسئوليت قتل او به مأموران حکومت صدام حسين نسبت داده می شود.

سيد مقتدی صدر همچنين داماد آيت الله سيد محمد باقر صدر است که از روحانيان بزرگ شيعه و پايه گذاران حزب الدعوه، نخستين جنبش سياسی شيعی در عراق بود و بيست و سه سال پيش در زندان کشته شد.

چهارشنبه گذشته نيز سيد عبدالمجيد خويی، روحانی شيعه و فرزند آيت الله خويی، يکی از مراجع مهم پيشين شيعه در مسجد امام علی در نجف کشته شد که مسئوليت ترور او نيز به جماعت صدر ثانی نسبت داده می شود.

دليل ديگری که برای حمله به آيت الله سيستانی و سيدعبدالمجيد خويی مطرح است به رقابتهای درونی ميان گروههای شيعی در عراق ارتباط دارد.

گروههای عمده شيعی در عراق همچون مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و حزب الدعوه از حمايت ايران برخوردارند و برای تشکيل حکومت اسلامی در عراق مبارزه کرده اند اگرچه اکنون همگام با ديگر گروههای مخالف حکومت صدام حسين از برقراری حکومت دمکراتيک در عراق حمايت می کنند.

اين گروهها از حمايت آيت الله سيستانی برخوردار نبوده اند و سيد عبدالمجيد خويی که بنيادی اسلامی را در لندن اداره می کرد با اين گروهها اختلاف داشت.

در اين ميان شبکه تلويزيونی عربی الجزيره گزارش داده است که گروههای مسلح، آيت الله محمد سعيد حکيم و آيت الله شيخ اسحاق فياض، دو تن از ديگر روحانيان بلندپايه نجف را نيز تهديد کرده اند.

آيت الله محمد سعيد حکيم عراقی است اما آيت الله شيخ اسحاق فياض اهل افغانستان است.

شهر مذهبی نجف که قرنها مرکز روحانيت و مرجعيت شيعه بوده اهميت بسيار زيادی در کشور عراق و ديگر کشورهای شيعی دارد و به خطر افتادن اين شهر و نهادهای شيعی که در خود جای داده است می تواند تمامی عراق را که اکثريت جمعيت آن را شيعيان تشکيل می دهند تحت تأثير قرار دهد.

خبرنگار بی بی سی از عراق گزارش می دهد که به نظر می رسد نيروهای آمريکايی مايل به مداخله برای پايان دادن به محاصره منزل آيت الله سيستانی در نجف نبوده اند.

آمريکا که ظرف سه هفته ارتشی بسيار سطح پايينتر از خود را از شکست داد اکنون در عراق در وضعيتی بسيار پيچيده تر از آنچه پيش بينی می کرد گرفتار آمده است.:: برچسب‌ها: