نیروی دریایی ارتش حزب الله می تازد

اندیشکده "مؤسسه مطالعات خاور نزدیک واشنگتن "
تحلیل اندیشکده آمریکایی از حضور ناو جنگی ایران در آبهای مدیترانه

خبرگزاری فارس: یک اندیشکده آمریکایی در تحلیل خود از حضور ناوهای ایرانی در آبهای مدیترانه نوشت: می‌توان پیش‏بینی کرد ظرف مدت چند سال آینده، ایران به‏عنوان کشوری "هسته‌ای " تلاش می‌کند در خاورمیانه و فراتر از آن نقشی فعال‌تر و تأثیرگذارتر ایفا کند.


به گزارش خبرنگار دیپلماسی عمومی و جنگ نرم خبرگزاری فارس، اندیشکده مؤسسه مطالعات خاور نزدیک واشنگتن در گزارشی در ارتباط با عبور ناو جنگی ایران از کانال سوئز نوشت:

* ایران با حضور در آبهای مدیترانه خود را به‎عنوان یک قدرت تاثیرگذار معرفی می‎کند

تلاش کشتی‌های جنگی ایرانی برای عبور از کانال سوئز حاکی از آن است که ایران می‌کوشد تا خود را به عنوان یک قدرت تأثیر گذار، به نمایش بگذارد. این اقدام که از نگاه آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، "تحریک آمیز " قلمداد شده که سبب بالا رفتن قیمت نفت نیز گردید.
این اولین باری است که پس از انقلاب اسلامی در سال 1979، کشتی‌های جنگی ایران وارد منطقه مدیترانه می‌شوند، اما با این حال هنوز معلوم نیست که این کشتی‌ها می‌توانند از کانال عبور کنند یا خیر.

* حضور کشتی‏های ایرانی در مدیترانه بخشی از فعالیت‏های گسترده دیپلماسی دریایی ایران است

حضور کشتی‌های ایرانی در مدیترانه، که اولین بار در 23 ژانویه توسط این کشور اعلام شد، بخشی از تلاش‌های گسترده‌ای است که ایران جهت افزایش حضور خود در منطقه ترتیب داده است؛ این اقدام را نیز می‌توان تلاش ایران در جهت هر چه فعال‌تر ساختن دیپلماسی دریایی خواند، تا از این طریق نفوذ خود را در آب‌های خارج از منطقه نیز توسعه بخشد.
در همین راستا کشتی‌های ایرانی از اکتبر سال 2010، مأموریت‌های مختلفی در اقیانوس هند و دریای سرخ به انجام رسانده‌اند و به منظور "نشان دادن پرچم ایران " در سواحل عمان، سریلانکا، قطر و عربستان سعودی نیز حضور یافتند.

* استقرار نیروهای دریایی ایران در حوزه مدیترانه، بیش از پیش حوزه عملیاتی نیروی دریایی ایران را افزایش خواهد داد

ایران همچنین در چند سال اخیر در مناطق "خارج از حوزه دریایی خود " دست به اقداماتی زده است تا از این طریق حضور نیروی دریایی خود را در "آب‌های آزاد " حفظ کند. کشتی‌های جنگی ایران از نوامبر سال 2008 تا کنون در خلیج عدن مستقر شده‌اند که آغاز حضور آنها به مأموریتی بازمی‌گردد که به منظور آزاد سازی کشی باربری ایرانی از دست دزدان دریایی سوما‌لیایی انجام گرفت.
در ژانویه 2011 امیر دریادار حبیب‌الله سیاری اعلام کرد که جمهوری اسلامی، به حضور مستمر خود در بخش‌های شمالی اقیانوس هند ادامه خواهد داد. استقرار نیروهای دریایی ایران در حوزه مدیترانه، بیش از پیش حوزه عملیاتی نیروی دریایی ایران را افزایش خواهد داد.

* به‎نظر می‌رسد ایران از استقرار نیروهای خود در این منطقه اهداف زیر را پیگیری می‌کند:

- تبلیغات: به اهتزاز درآوردن پرچم ایران در این منطقه، به نمایش گذاشتن قدرت نظامی ایران و بنا بر گفته افسران ارشد نیروی دریایی ایران، تلاش برای آشکار ساختن بیهودگی اقداماتی که در جهت منزوی ساختن ایران صورت می‌گیرد.
- نمایش قدرت: مرعوب ساختن اسرائیل و واکنش نشان دادن به استقرار کشتی‌های نیروی دریایی اسرائیل در منطقه خلیج فارس.
- جمع‌آوری اطلاعات: جمع‌آوری اطلاعات در مورد شرایط عملیاتی منطقه شرقی مدیترانه و همچنین درباره فعالیت‌های نظامی اسرائیل و آمریکا در آن منطقه.
- آموزش: به منظور کسب تجربه عملیاتی برای انجام مأموریت‌های دور از آب‌های ایران.

* ایران به‎عنوان یک کشور "هسته‌ای " تلاش می‌کند در خاورمیانه و فراتر از آن، نقشی فعال‌تر و تأثیرگذارتر ایفا کند

حضور نیروهای دریایی ایران در منطقه مدیترانه می‌تواند حاکی از تغییر و تحولات مهمی باشد که در آینده‌ای نزدیک روی خواهند داد؛ می‌توان پیش بینی کرد که ظرف مدت چند سال آینده، ایران به عنوان یک کشور "هسته‌ای " تلاش می‌کند در خاورمیانه و فراتر از آن، نقشی فعال‌تر و تأثیرگذارتر ایفا کند.

/ 1 نظر / 4 بازدید
fadayebasij

سلام بر اساس امر بانک مرکزی نرخ تورّم به بیشتر از ۲۰ درصد رسیده. این یعنی حقوق‌ها باید ۲۰ درصد بیشتر بشوند. همه میگویند بسیجیها بهترین حقوق و مزایا را دارند. ما که ندیدیم. نون برای ما هم گران شده. همه چیز برای ما هم گران شده. در یک بلاگ خواندم که ماها بهترین حقوق هارا میگیریم و نرخ تورّم به ما اثر نخواهد داشت.والله به امام قسم اگر این واقعیت داشته باشد.فقط همین را می‌خواستم بگویم.