هدف حکومت سعودی از برخورد و ربایش شیخ "النمر"

کارشناس مسائل خاورمیانه مطرح کرد
هدف حکومت سعودی از برخورد و ربایش شیخ "النمر"

خبرگزاری فارس: یک کارشناس مسائل عربستان با اشاره به اختلافات عمیق بوجود آمده پس از مرگ امیر نایف در حاکمیت سعودی گفت: آنها تلاش دارند تا افکار عمومی را از این موضوع منحرف کنند.


علی مهدیان کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات عربستان و حمله نیروهای امنیتی این کشور به شیخ "نمر النمر" روحانی برجسته شیعیان این کشور، گفت: تصور می‌کنم سعودی‌ها پس از فوت "امیر نایف" به مشکلاتی در حاکمیت و جامعه اهل سنت برخوردند و برای انحراف افکار عمومی دست به این حرکت زدند.

وی این موضوع را نشانگر عمق اختلافات در خاندان آل سعود خواند.

مهدیان با بیان اینکه در عربستان تنها شیعیان اثنی‌عشری در منطقه شرقیه را نداریم، بلکه در جنوب این کشور نیز شیعیان زیدی در 3 استان حضور داشته و شیعیان اسماعیلی نیز در این مناطق حضور هستند، یادآور شد:‌ اگر این جوامع شیعی با هم متحد شوند، قدرت زیادی خواهند یافت و حکومت سعودی تمام تلاش خود را به کار گرفته که این گروه‌ها به یکدیگر پیوند نخورند.

مهدیان ادامه داد: از همین روست که زمانی که حکومت سعودی با مشکلات داخلی و قیام‌های شیعیان روبرو می‌شود، تلاش می‌کند، آنها را متوجه یک کشور یا گروهی خارج از عربستان کند که معمولاً جمهوری اسلامی ایران است.

وی در خصوص ارتباط شیعیان زیدی عربستان و یمن با اشاره به نزدیکی آنها به یکدیگر اظهار داشت:‌ در جنگ هفتم بین شیعیان زیدی در صعده و ارتش یمن، از آنجا که ارتش راهی برای حضور در منطقه را نداشت، از سعودی کمک گرفت و ارتش سعودی راهی منطقه شد. شیعیان زیدی به تلافی این حرکت در منطقه شیعه‌نشین شرق عربستان دست به عملیات زدند که همین موضوع باعث عقب‌نشینی ارتش سعودی شده و نشان داد شیعیان زیدی یمن و عربستان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص آینده تحولات عربستان نیز با بیان اینکه ممکن است به خاطر سرکوب‌ها، این تظاهرات در مقاطعی فروکش کند، اما مانند آتش زیر خاکستر ادامه خواهد یافت، یادآور شد: در آینده به طور قطع شاهد گسترش اعتراضات به جامعه اهل سنت و کل عربستان خواهیم بود.

مهدیان ادامه داد: در بخش‌های سنی‌نشین نیز نارضایتی‌های زیادی وجود دارد.

وی با اشاره به مقرری در نظر گرفته شده، برای مردم عربستان، پس از بیداری اسلامی در منطقه از سوی امیرعبدالله گفت:‌ این مقرری سؤالی را در اذهان عمومی ایجاد کرد که این پول تابحال کجا بوده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به تفاوت فاحش شهرهای ریاض و جده که مدرن ساخته شده، با شهرهای و مناطق دیگر عربستان، اظهار داشت:‌ مردم در نقاط دیگر این کشور به صورت بدوی زندگی می‌کنند، به طوری که حتی آب آشامیدنی نیز ندارند.

مهدیان یادآور شد: حتی در مناطق شهرنشین نیز که حقوق خوبی دارند، به دلیل تعدد زوجات و فرزندان زیاد، هزینه‌های بالایی دارند و پول دریافتی کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد.

وی در پایان در خصوص وضعیت شیخ نمر گفت: احتمالاً حکومت سعودی، به بهانه معالجه وی را به بیمارستان و یا حتی خارج از کشور اعزام کند، تا بدین صورت شیخ نمر را از صحنه تحولات عربستان و رهبری تظاهرکنندگان دور کند.

/ 0 نظر / 3 بازدید