غنیمت با ارزش ارتش ایران از آمریکا

یگان جنگ الکترونیک ارتش جمهوری اسلامی ایران توانست هواپیمای بدون سرنشین و رادار گریز فوق پیشرفته امریکایی را شناسایی، هدایت و به غنیمت بگیرد.

شبکه خبری سی ان ان به نقل از مقامات سازمان اطلاعات مرکزی امریکا ، سیا ، اذعان کرد هواپیمای بدون سرنشین امریکایی که درحریم هوایی ایران سرنگون شد از نوع هواپیماهای جاسوسی بوده است.
این شبکه اعلام کرد ، مقامات امریکایی گفته اند این هواپیما که هفته گذشته در ایران سقوط کرد، بخشی از عملیات شناسایی سیا بود.
براساس این سخنان ، از این هواپیما برای کمک به عملیات شناسایی نیروهای اطلاعاتی و نظامی امریکا که در افغانستان مستقر هستند ، استفاده می شود.

هواپیمای RQ-170 سنتینل یک هواپیمای بدون سرنشین شناسایی و رادار گریز است که از سوی شرکت تسلیحاتی مارتین لاکهید آمریکا ساخته شده است.
نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ایران برای بروز کردن امکانات دفاعی و تجهیزات نظامی خود از هواپیمای آمریکایی کپی سازی می‌کند.

 

حسین ابراهیمی امروز چهارشنبه در گفت‌وگو با جام جم آنلاین با بیان اینکه هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی با عنوان RQ-170 سنتینل در اختیار ایران است، افزود: این هواپیما در حال جاسوسی توسط نیروهای مقتدر و توانای جمهوری اسلامی ایران به غنیمت گرفته شد.

وی با اشاره به واکنش آمریکائیها از تصرف این هواپیما توسط ایران اظهار داشت: آنها اظهار ناراحتی کرده و از اینکه ایران از آن استفاده کند، نگران هستند.

 نماینده بجنورد در مجلس تاکید کرد: اگر هواپیمای مذکور از هواپیماهای موجود در ایران مدرن تر باشد، قطعا  از آن کپی سازی خواهد شد.

ابراهیمی تصریح کرد: تعرض هواپیمای آمریکائی به حریم ایران، جزو اسناد قابل پیگیری است و یقینا ایران حق خود را در مجامع بین المللی مطرح و پیگیری می کند.

وی افزود: ایران این تجاوز را بی پاسخ نخواهد گذاشت و مجلس شورای اسلامی واکنش نشان خواهد داد.

هواپیمای RQ-170  سنتینل یک هواپیمای بدون سرنشین شناسایی و رادار گریز است که از سوی شرکت تسلیحاتی مارتین لاکهید آمریکا ساخته شده است.

روز یکشنبه (۴ دسامبر/۱۳ آذر) رسانه ها از «سرنگونی» و در اختیار گرفتن این هواپیما خبر دادند که در حال گشت زنی و جاسوسی حریم هوایی شرق ایران را نقض کرده بود.

پیشتر مقام های آمریکایی از گم شدن این هواپیما خبر داده بودند اما این که هواپیما به دست نیروهای ایرانی افتاده باشد را تائید نکرده بودند.

این دو مقام همچنین تائید کردند که هواپیمای شناسایی قادر به جمع آوری اطلاعات از داخل ایران با پرواز در مرزهای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بوده است.

خبر ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به رسانه های فعال در حوزه امور نظامی درز کرد و در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا وجود این نوع هواپیما را تایید کرد.

یک منبع آگاه نظامی ایران از درخواست مقامات نظامی چین و روسیه برای بازدید کارشناسان از هواپیمای جاسوسی آمریکا که توسط سپاه سرنگون شده است، خبر داد.
پهباد پیشرفته آمریکایی که چند روز قبل در یک کمین ‘جنگ الکترونیک’ توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران وادار به فرود شد، بزودی درمعرض دید رسانه ها قرارمی‌گیرد.
یک منبع آگاه نظامی ایران از درخواست مقامات نظامی چین و روسیه برای بازدید کارشناسان این کشورها از هواپیمای جاسوسی بسیار پیشرفته آمریکا که توسط جنگال ارتش سرنگون شده است، خبر داد.
در عین حال طبق آخرین اطلاعات مقامات سیاسی نظامی آمریکایی در عین اینکه در رسانه های خود سعی در کوچک جلوه دادن این موضوع دارند با دست به دامن شدن برخی کشورها سعی دارند هرطور که شده مانع از معامله ایران بر سر RQ 170 با کسانی که خواهان این پرنده فوق پیشرفته هستند بشوند.
 
/ 3 نظر / 4 بازدید
علی

سلام واقعا این نشان از قدرت ایران در همه ی جهات زمینی هوایی و دریایی دارد. واقعا خسته نباشید دارد. انشالله که همیشه ایران اسلامی موفق باشند.

یک بنده خدا

یه سوال دارم که این کارو رو ارتشیها انجام دادند یا سپاه ها . تو خبرها همه سپاه رو می گنن . اما شما تو خبرا اوردیدکه ارتش این کارو کرده ناقلا .

امیر

اگر توجه کرده باشید اسم از یگان جنگال و پدافندهوایی آمده که متعلق به ارتش هستند ولی ارائه تلویزیونی توسط وزارت دفاع که وزیر سپاهی است و همچنین هوافضای سپاه که باز وظیفه آفند موشکی دارد نه پدافند موشکی ارائه شده. به نظر می رسد ارتش به دنبال دوری از هیاهوهای تبلیغاتی و انجام وظایف خود است و با توجه به اینکه سپاه در کانون حملات قرار گرفته اینگونه نتایج را برای تبلیغ به سپاه واگذار می کند. البته بنده مطلع هستم که در طبس پس از گفتگوی تلفنی فرمانده هوافضای سپاه با امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش این همواپیما به سپاه تحویل داده شده است.