ايران استفاده از فن آوري هسته اي را آغاز كرد


khatami.jpg
سيدمحمد خاتمي، رييس‌جمهور اسلامي ايران، ديروز از كشف و استخراج ذخاير اورانيوم در 200 كيلومتري شهر يزد و ايجاد تأسيسات توليد تركيبات اورانيوم در شهرهاي اصفهان و كاشان خبر داد.
خاتمي كه در جمع وزير و معاونان وزارت علوم و رؤساي برخي دانشگاه هاي كشور سخن مي گفت، فرآيند بهره‌گيري از دانش و فناوري استفاده از انرژي هسته‌اي را متكي بر كار علمي پيچيده دانست و گفت: امروز اين امر به دست فرزندان رشيد اين ملت آغاز شده است.
رييس‌جمهور به عزم دولت ايران براي توليد 6000 هزار مگاوات برق از انرژي اتمي اشاره و با تشريح روند احداث واحد 1000 مگاواتي برق در بوشهر تاكيد كرد: تمام اين فعاليت‌ها به صورت آشكار و قانوني صورت گرفته و نشانه‌ي تلاش مستمر و شايستگي فرزندان اين ملت است.
رييس‌جمهور گفت: به ملت بزرگ ايران، دانشمندان و همه‌ي منصفان جهان اطمينان مي‌دهم كه جمهوري اسلامي ايران به منظور دستيابي به دانش و فن‌آوري هسته‌اي صلح‌آميز از همه‌ي امكانات داخلي بهره مي‌گيرد و اين كار را حق و توقع ملت ايران مي‌داند.
خاتمي تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران مصمم است تا از دانش‌ها و فنون پيشرفته از جمله دانش فن‌آوري صلح‌آميز هسته‌اي با استفاده از امكانات خود بهره بگيرد و با صراحت و استواري اعلام مي‌كند به مقررات و قوانين بين‌المللي پايبند است و خود را ملزم به رعايت آن‌ها مي‌داند و بر اساس معاهدات موجود، بهره‌مندي از فعاليت صلح‌آميز را حق خود مي‌داند.
رييس‌جمهور در ادامه افزود: ما از آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و نيز كشورهاي داراي اين صنعت مي‌خواهيم طبق مقررات موجود و با توجه به تعهداتي كه دارند، تسهيل‌كننده‌ دستيابي كشورهاي خواهان پيشرفت به اين امكانات باشند تا اين فن‌آوري ارزان‌تر و آسان‌تر به اين كشورها انتقال يابد.
وي با اشاره به اين‌كه اقدامات نظارتي بازرسان آژانس بين‌المللي اتمي نمي‌تواند حق مسلم دولت‌ها در دستيابي به اين فن‌آوري را ناديده بينگارد، گفت: متاسفانه امكانات بين‌المللي تحت تاثير اغراض سياسي در اختيار بسياري از ملت‌ها قرار نمي‌گيرد.
خاتمي تاكيد كرد: به همان اندازه كه دانش صلح‌آميز هسته‌اي مفيد و لازم است، فن‌آوري هسته‌اي كه در جهت ايجاد سلاح‌هاي مخرب و كشتارجمعي قرار مي‌گيرد، وحشتناك و زيان‌آور است.
رييس‌جمهور اظهار اميدواري كرد: جهان هرچه زودتر از كابوس وجود سلاح‌هاي مخرب كشتارجمعي كه بزرگ‌ترين عامل ناامني و دلهره در جهان است و هيچ‌كس را در امان نمي‌گذارد رهايي يابد.
خاتمي اظهار داشت: كشور و ملت ايران كه منادي گفت و گوي تمدن‌ها و دعوت‌كننده‌ جهانيان به ائتلاف براي صلح بر پايه‌ي عدالت است، هرگز قصد حركت به منظور دستيابي به فن‌آوري ايجاد سلاح‌هاي مخرب را ندارد.
رييس‌جمهور با اشاره به اين‌كه فعاليت‌ها و اقدامات كشورمان در جهت دستيابي به فن‌آوري هسته‌اي تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بوده است،‌ اعلام كرد: ما آمادگي حضور و بررسي فعاليت‌هاي انجام شده از سوي بازرسان سازمان انرژي اتمي را داريم تا دروغ‌زني ديگران به جمهوري اسلامي ايران افشا شود.
رييس‌جمهور تصريح كرد: تهران از اين موضع، مخالفت با هرگونه جنگ و خشونت در دنيا را اعلام مي‌كند و دعوت خود را براي دنياي عاري از سلاح‌هاي كشتار جمعي و مخرب به‌ويژه در منطقه را تكرار مي‌كند.


/ 0 نظر / 4 بازدید