آمریکا از طریق قطر آل سعود را سرنگون می‌کند

این مجله در مقاله خود به دیدگاه برخی دیپلمات‌ها، تحلیلگران و ناظران سیاسی درباره آینده خاورمیانه اشاره کرده و نوشته: همه این کار‌شناسان مسائل سیاسی بر این باورند که حکومت عربستان سعودی در آینده سقوط خواهد کرد و این کشور به چند کشور تقسیم خواهد شد.

مجله «Vanity Fair» همچنین در این مطلب به مقاله دو کار‌شناس آمریکا به نام‌های «مایکل دیوی» و «رالف پیترز» درباره تقسیم عربستان سعودی اشاره کرده و می‌افزاید: «این دو نویسنده بر این باورند که با تکه تکه شدن عربستان، احتکار نفت شکسته خواهد شد و دیگر حکومت سعودی نخواهد توانست، این اهرم فشار را در دست داشته باشد؛ به ویژه اینکه نخستین صادر کننده نفت به ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی است. البته آمریکا در چند ماه اخیر با افزایش واردات نفتی خود از کشورهای کانادا، مکزیک، ونزوئلا، نیجریه و آفریقای غربی تلاش کرده که از وابستگی خود به عربستان بکاهد».

این مجله در ادامه این مقاله نوشته: «گویا، آمریکا آمادگی آغاز حملات رسانه‌ای خود علیه عربستان را دارد. شاید اظهارات اخیر دو نماینده مجلس سنای آمریکا درباره رخدادهای ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که در آن اظهارات بار‌ها و بار‌ها نام عربستان سعودی نیز آورده شد، گام‌های اولیه، آغاز این حملات رسانه‌ای است».

این مجله آمریکایی می‌افزاید: «برای نمونه، «باب گریم»، عضو سنای آمریکا در این باره بر ثابت شدن ارتباط میان عاملان رخدادهای ۱۱ سپتامبر با حکومت سعودی تأکید کرد. وی همچنین از فرستادن مقدار زیادی پول توسط برخی شاهزادگان آل سعود برای گروه‌های مسلح تروریستی در سراسر جهان و به ویژه شبکه تروریستی القاعده، سخن گفت».

مجله «Vanity Fair» در ادامه می‌نویسد: «با توجه به اینکه قطر در سقوط رژیم «معمر قذافی» دیکتاتور سابق لیبی نقش مهمی داشت، اکنون این احتمال هست که آمریکا از قطر در پایین کشیدن خاندان آل سعود از قدرت استفاده کند، به ویژه اینکه چندی پیش یک فایل صوتی در سایت‌های خبری و فضای مجازی منتشر شد و در آن قذافی و نخست وزیر قطر درباره سقوط آل سعود در آینده نزدیک سخن می‌گفتند. چندی بعد نیز فایل دیگری منتشر شد که در آن نخست وزیر قطر اعتراف کرده بود که برای آمریکایی‌ها گزارشی درباره اوضاع داخلی عربستان پس از آغاز انقلاب‌های عربی نوشته است».

این مجله در پایان می‌نویسد: «بر همین اساس، اکنون واجب است که اوضاع داخلی این کشور با دقت زیر نظر گرفته شود، زیرا بی‌گمان، در آینده نزدیک تحولات گسترده‌ای در این کشور رخ خواهد داد که در پدید آمدن «خاورمیانه‌ای جدید» در منطقه تأثیرگذار خواهد بود».

/ 0 نظر / 3 بازدید