مهدی خزعلی، خبر دروغ بی بی سی و ماجرای اعتصاب غذا *فیلم

یادتون هست قبلاَ یک سوالی از شما پرسیدم:

شاهد هم رسید مطلب زیر را از سایت جام نیوز بخوانید:

سه روایت مختلف از یک حکم قضایی؛

مهدی خزعلی، خبر دروغ بی بی سی و ماجرای اعتصاب غذا *فیلم
وکیل خزعلی در توضیح منظور موکلش از 'رفتار خشن زندانبان ها' گفت: «آنچه احیانا در برنامه ها و خبرها به عنوان رفتار خشن توضیح داده شده، صرفا این است که ظاهرا ایشان را از بند عمومی به سلولی منتقل کرده اند که فقط سه نفر در آنجا هستند.»!!
 
 به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، شبکه بی بی سی فارسی (BBCPersian) که با بودجه مستقیم وزارت امور خارجه انگلیس اداره می شود، در چند نوبت در خصوص میزان محکومیت و نوع مجازات تعیین شده برای "مهدی خزعلی" به انتشار خبر دروغ متوسل شد. این شبکه، سه شنبه 6مارس (16اسفند) در یک خبر اعلام کرد: «مهدی خزعلی وبلاگ نویس منتقد دولت ایران گفته در اعتراض به رفتار خشن زندانبانها اعتصاب غذای خشک کرده؛ یعنی نه آب می نوشد و نه غذا می خورد. قوه قضائیه ایران او را به 14 سال حبس، 10 سال تبعید و 90 ضربه شلاق محکوم کرده است.»
اما همین شبکه در یک بخش خبری دیگر -در همین روز- مجازات حبس او را از 14 سال به 5 سال کاهش داد و گفت: «قوه قضائیه ایران آقای خزعلی را به "5 سال" و شش ماه زندان در شهر برازجان، 10 سال تبعید در همان شهر و 90 ضربه شلاق محکوم کرده است.»
جالب آنکه "آقاسی" وکیل خزعلی در ارتباط زنده تلفنی با بی بی سی فارسی، خبر مطرح شده در شبکه را نادرست دانست و اظهار داشت: «من اول خبر شما را اصلاح کنم؛ حکم شلاق دکتر خزعلی وجود ندارد. الآن جزای نقدی است که معادل 600 هزار تومان تعیین شده است. از نظر سلامتی هم ایشان اعتصابشان را به اعتصاب خشک تبدیل کرده اند.»
وی آنگاه در توضیح منظور موکلش از "رفتار خشن زندانبانها" چنین گفت: «آنچه احیانا در برنامه ها و خبرها به عنوان رفتار خشن توضیح داده شده، صرفا این است که ظاهرا ایشان را از بند عمومی به سلولی منتقل کرده اند که فقط سه نفر در آنجا هستند و آقای دکتر هم نگران این است که در این سلول حادثه ای برایش رخ بدهد و امکان دسترسی به مسؤولین بهداشتی زندان را نداشته باشد.»!!!
مجری بی بی سی فارسی از وکیل خزعلی پرسید: «خواسته الآن آقای خزعلی چیست؟»
وکیل خزعلی پاسخ داد: «اعتصاب غذای خشک ایشان برای بازگرداندن ایشان به بند عمومی 350 است. اما اعتصاب غذای ایشان در اعتراض به بازداشت موقتی بود که نسبت به ایشان انجام گرفت.»
سؤال دیگر مجری شبکه دولتی انگلیس این بود: «آیا ارتباطی با نهادهای بین المللی برقرار کرده اید؟ در واقع اقدام بعدی شما چیست؟»
آقاسی در جواب گفت: «در حال حاضر چیزی که وظیفه من به عنوان وکیل ایشان است، تجدیدنظرخواهی نسبت به رأیی است که به آن اشاره فرمودید. ما مهلتی داریم که ظرف مدت قانونی نسبت به رأی ایشان تجدیدنظرخواهی کنیم. اما این را که در این رابطه با نهادهای بین المللی مذاکراتی صورت بگیرد، من در حال حاضر اصلا به مصلحت نمی دانم.»
شایان ذکر است که مهدی خزعلی در هنگام اعتصاب غذا -از آنجا که پزشک است و اطلاعات کافی در مورد تغذیه دارد- با اینکه غذاهایی مانند نان و برنج و کباب و... نمی خورد اما از انواع و اقسام قرص و شربت های تقویتی و ویتامین ها و سرم های جایگزین غذا به همراه مایعات متنوع استفاده می کرد.
/ 0 نظر / 3 بازدید