مراسم بزرگداشت مرحوم سرلشکر ظهیرنژاد برگزار شد

مراسم بزرگداشت امیر سرلشکر قاسم‌علی ظهیرنژاد فرمانده نیروی زمینی ارتش در دوران دفاع مقدس با حضور جمع بسیاری از همرزمان، دانشجویان و کارکنان دافوس آجا در مرکز سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان عقیدتی- سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه در ادامه خطابه زیر را قرائت کرد:

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا ۞
از مومنان، مردانی هستند که به پیمانی که با خدا بسته بودند وفا کردند. بعضی بر سر پیمان خویش جان باختند و بعضی چشم به راهند و هیچ پیمان خود دگرگون نکرده‏اند. سوره احزاب ؛ آبه ۲۳

امیر فقید، سرلشکر قاسمعلی ظهیرنژاد، ‎ در‏‎ سال‌ 1303‏‎ در‏‎ شهرستان اردبیل متولد ‏‎و در‏‎ سال‌ 1330‏‎ پس از اخذ‎ دیپلم‌‏‎ وارد دانشکده افسری شدند. ایشان در سال 1346 وارد دافوس آجا شدند. ایشان در‏‎ سال‌ 1352‏‎ به دلیل اعتقادات و مبارزاتشان، چندین سال پیش از انقلاب، با درجه سرهنگ دومی مجبور به بازنشستگی در ارتش شده و در بخش خصوصی مشغول به کار شدند.

بعد از انقلاب، با دعوت حضرت امام و اعلام نیاز شهید سپهبد قرنی برای کنترل اوضاع کردستان و غرب کشور، راحت کار اقتصادی پرسودشان را به خاطر "اسلام" و "وطن" چشم پوشیدند و در همان لحظه با اولین پرواز به ارومیه و مقابله قاطعانه با ضدانقلاب شتافتند. در همان ایام بود که ضدانقلاب یک ریوی نظامی لشکر ۶۴ ارومیه را، منفجر کرده و سربازان داخل ریو را شهید کرده بودند. مرحوم ظهیرنژاد به دموکرات‌ها پیغام داده بود که اگر عاملان این انفجار را ظرف ۲۴ ساعت تسلیم من کردید که هیچ، وگرنه من می‌دانم و شما! همان زمان بود که به کمک مردم در محاصره نقده شتافت و زنانی که برای دفاع از خود در مقابل مزدوران ضدانقلاب، بنزین در دست گرفته بودند را، مردانه نجات داد، حماسه آفرید و غیرت ارتش و ارتشی را نمایش داد.

در روزهای اول جنگ، عراق برنامه ریزی کرده بود که تنها در پنج روز خوزستان را بگیرد ولی چه اتفاقی افتاد که پشت کرخه زمین گیر شد؟ در واقع ارتشی‌های قهرمان ما با ایثارگری شهید شدند تا ارتش عراق را زمین‌گیر کنند. حتی حضرت امام سیدعلی نیز تاکید کردند که «اگر ارتش توسط قاسمعلی ظهیرنژاد، پل نادری را در شمال خوزستان نبسته بود، دزفول سقوط می‌کرد و بعد از آن آبادان را از دست می دادیم.»

با شروع تجاوز عراق و آغاز جنگ، مسئولیت‌های بزرگ‌تری برعهدة امیر بزرگوار ارتش حزب الله، امیر ظهیرنژاد، گذاشته شد. ایشان سال 1359 با ارتقاء به درجة سرتیپی، به سمت سرپرستی ژاندارمری و ‌فرماندهی نیروی زمینی ارتش و سپس در 9 مهر 1360 به سمت ریاست ستاد مشترک ارتش منصوب شدند.

ایشان در حالی که هنگام بازنشستگی اعلام کرده بودند علاقه‌ای به خدمت در ارتش و ژاندارمری ندارند، اما بعد از انقلاب در هر دو جا با علاقه خدمت کردند، از ژاندارمری با ارتش مکاتبه می‌شود که درجریان باشید، ایشان از ژاندارمری هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنند! ایشان در هامش برگه مأموریت‌هایشان دستور می‌دادند که حق مأموریتشان پرداخت نشود! دوازده سال خدمت کردند ولی یک روز هم از مرخصی استفاده نکردند!

امیر ظهیرنژاد در مقاطع حساسی چون شکست حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر نقش سرنوشت‌سازی را در فرماندهی جنگ بر عهده داشت. او همیشه و در هر مسئولیتی که بوده، خود را «سرباز وطن» می‌خواند.

ایشان مشاور امین حضرت امام روح الله(ره) و مقام معظم فرماندهی کل قوا بودند. مرحوم سرلشکر ظهیرنژاد می‌گوید، در محضر امام بودیم و دراتاق ایشان کالک و نقشه عملیاتی را پهن کرده و برایشان وضعیت منطقه را توضیح می‌دادیم پس از اینکه گزارش تمام شد، منتظر ماندم که اگر امام سوالی دارند، بفرمایند تا خدمتشان توضیح بیشتری بدهم، امام فرمودند آقای ظهیرنژاد حرف‌هایتان تمام شد؟ عرض کردم بله آقا. تا این را گفتم دیدم امام دستشان را دراز کردند و روی نقشه گذاشتند و خطاب به من و کسانی که در خدمتشان بودند، گفتند: ببینید، اگر دشمن بخواهد به اندازه این پنجه و کف دست من، چند سانتیمتر از خاک ایران را اشغال و از نقشه جدا کند، من ترجیح می‌دهم این پنجه دست من قطع شود ولی این چندسانتیمتر، از خاک ایران جدا نشود. بارها گفته و نوشته‌ام ایران و ایرانی بعد از لطف خدا و پایمردی فرزندان خود در قطعه هشت‌ساله، مدیون امام خمینی(ره) است.

‏‎ ایشان سال 1366 به درجه سرلشکری نایل و در 6 آبان 1368 به ریاست گروه مشاوران نظامی فرماندهی کل نیروهای مسلح برگزیده شدند.

سرلشکر فقید قاسمعلی ظهیرنژاد سرانجام 21مهرماه سال 1378 دیدار حق را لبیک گفت. رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت درگذشت این یار صدیق خود فرمودند: امیر شجاع و‎ غیرتمند ارتش جمهوری اسلامی، سرلشکر ظهیر نژاد سالیان متمادی از عمر خود را در جهاد‏‎ با دشمنان دین و کشور سپری کرد و درجبهه‌های‌دفاع‌‏‎ مقدس، رشادت‌ها و فداکاری‌های فراوان نمود و در سنگرهای مختلف ومدارج عالی به میهن اسلامی خدمات شایان نمود.‎ یادش گرامی، راهش پر رهرو.

/ 0 نظر / 21 بازدید